Jdi na obsah Jdi na menu
 

hrazdenka1.jpg

Řemeslníci sundavají dřevěné obložení. Pod ním je původní hrázděné zdivo.

KRASLICE – Stavební práce v těchto dnech naplno odstartovaly na historickém hrázděném domě v ulici 5. května v Kraslicích. Začala tak dlouho očekávaná rekonstrukce památkově chráněného objektu, který roky chátral a pomalu se měnil na rozpadající ruinu. Úplné devastaci nyní chtějí zabránit členové Spolku přátel města Kraslice. Na opravu sehnali první peníze a podle projektové dokumentace schválené památkáři se pustili do díla. Odbornou práci však nedělají sami, ale najali si osvědčenou tesařskou firmu. Její pracovníci započali odstraňovat dřevěné obložení z počátku 20. století na bočním štítu, čímž odkrývají původní hrázděné zdivo. To však po rekonstrukci opět zůstane zakryté. Opravy se dotknou také krovu a střechy. Dobrý pozorovatel si také může všimnout, že již zmizely cihlové komíny. Ty museli řemeslníci rozebrat, jelikož hrozilo jejich zřícení. Ustoupit musela také ostění dveří a dřevená schodiště, která nechal spolek odvézt a dočasně uložit ve vytápěném skladě.

Interiér brázděného domu stále dýchá historií a vyvolává atmosféru starých časů. „Vnitřní konstrukce zůstala téměř nedotčená. Trámoví a jednoduchost skoro barokní stavby vás opravdu uchvátí. V interiéru prakticky nedošlo k nánosům doby. Až na mosazné elektrické rozvody z 20. let minulého století. Pokud byste si tam dnes stloukl postel a dal kamna na dřevo, tak žijete jako před dvěma sty lety. Naposledy se tu bydlelo někdy na konci šedesátých let,“ pověděl místopředseda spolku Otakar Mika. 

Na zahajovací první etapu získal kraslický okrašlovací spolek dotaci 280 tisíc korun od Ministerstva kultury. K nim členové budou shánět další prostředky od sponzorů a dobrovolných dárců. Musejí totiž přidat 70 tisíc jako spoluúčast. Spolek se již dočkal podpory také od Karlovarského kraje. Ten letos poskytl dotaci ve výši 150 tisíc korun. Dalších 50 tisíc věnovalo organizaci město Kraslice.  

 

Náhledy fotografií ze složky Záchrana kraslické hrázděnky