Jdi na obsah Jdi na menu
 

  manufaktura6.jpg

 Roman Zlesák (vlevo) ukazuje výrobky starostovi Kraslic Zdeňku Brantlovi.

KRASLICE – Město Kraslice je proslulé výrobou hudebních nástrojů, které tu pod rukama šikovných řemeslníků vznikaly již před dvěma sty lety. Nyní k šíření dobré pověsti začíná přispívat malá manufaktura RZ Manufacturing of woodwind musical instrument vyrábějící vlastní klarinety. První modelovou řadu kraslická firma představila v roce 2013 na veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem a okamžitě sklidila obrovský úspěch. O české výrobky projevili zájem odběratelé z celého světa.

„Naše nástroje putují do Anglie, Španělska, Itálie, Ruska, Polska, Severní i Jižní Ameriky a dokonce do Francie, což je klarinetová Mekka. Jsme rádi, že se nám podařilo takto prorazit a zajistit odbyt pro naše výrobky. Nejtěžší pro nás ale zůstává český trh. Prosadit se v tuzemsku je velice obtížné, místní lidé jsou totiž hodně konzervativní,“ říká jednatel kraslické manufaktury Roman Zlesák.

  manufaktura2.jpg

 Výroba hudebních nástrojů vyžaduje zručnost a odborné znalosti.

  manufaktura1.jpg

 Nástrojaři musí mít jistou ruku a smysl pro detail.

Firma vyrábí francouzské B klarinety a zároveň vyvíjí řadu A. „Do konce roku bychom ještě chtěli postavit basklarinet. Tím bychom dali dohromady celou řadu klarinetů. Dále chceme vyrábět anglické rohy, hoboje a následně i fagoty, čímž bychom měli obsáhnout všechny dřevěné nástroje,“ přibližuje Zlesák plán výroby.

Manufaktura zakotvila v prostorné vile, kde v dřívějších letech sídlila mateřská škola a následně lesní společnost. „Objekt je pro nás naprosto ideální. Máme tu dostatek místa pro další rozvoj. Ve sklepě zřídíme dřevodílnu, do patra přesuneme konečnou montáž a přízemí vyhradíme pro první montáž, kancelář a hudební sál, kde bychom mohli pořádat i nějaké menší kulturní akce,“ popisuje jednatel budoucí rozmístění výrobních oddělení. 

  manufaktura4.jpg

 Přestavitelé kraslické radnice se přišli podívat, jaké nástroje firma vyrábí.

Od května má ve firmě pracovat na plný úvazek přibližně 10 zaměstnanců. „Šikovných lidí znalých oboru je momentálně nedostatek. Kvalitní pracovníky bychom brali hned, ale bohužel těžko se shánějí,“ přiznává Zlesák. „Jsem přesvědčený, že přichází doba, kdy výroba hudebních nástrojů bude velice prestižní záležitostí a řemeslu se vrátí jméno. Už dnes je po něm obrovská sháňka,“ míní jednatel.

Manufaktura díky dotaci pořídila nové vybavení a již plánuje další modernizaci. „Hodláme zakoupit zejména CNC obráběcí stroje, bez kterých se naše výroba do budoucna neobejde,“ dodává Zlesák.