Jdi na obsah Jdi na menu
 

 vystava1.jpg

Jakub Poulíček se zdobení velikonočních kraslic věnuje již deset let.

KRASLICE – Nádherné unikáty v podobě stovek malovaných kraslic zavítaly opět před Velikonocemi do příhraničních Kraslic. Také letos expozici utvořily kousky, které jsou jedinečné ve způsobu zpracování a zvolené technice. Každá kraslice je originálem vznikající v trpělivých rukách šikovných malířů a řemeslníků. A jaké techniky lze k výzdobě vajíček použít? Například drátování, batikování voskem nebo zdobení jezerní sítinou. Konkrétně tento způsob ovládá Ivana Mizlerová z Kraslic. Anna Gábrišová z Oloví zase na výstavě ukázala, jak vkusně lze nazdobit voňavé perníčky.

vystava3.jpgSvoji dovednost předvedl i Jakub Poulíček z Ostrožské Nové Vsi. Ten si osvojil batikování kraslic voskem. Tato dovednost se v jejich rodině traduje již několik pokolení. „Už se tomu věnuji deset let, ale i tak se může objevit chybička. Záleží totiž hodně na kvalitě vajíčka, jestli není někde naprasklé a má dostatečně tvrdou skořápku,“ pověděl Poulíček, člen Asociace malířů a malířek kraslic České republiky. Právě ta ve spolupráci s kraslickou městskou knihovnou výstavu uspořádala.

Kdo by ji chtěl navštívit, může tak učinit do neděle 25. března. Umístěná je v sále digitálního kina a otevřeno je od 9 do 17 hodin. K vidění je opravdu hodně. Velikonočních kraslic je tu přibližně sedm stovek. V každé z 25 vitrín je pokaždé 18 kusů. Další jsou uložené volně v košíčkách. Na výstavě nechybí vizovické pečivo, vyrábění z kukuřičného šustí, ukázka paličkování či pletení pomlázek.

vejce.jpgVelikonoční tématika se v Kraslicích tradičně objevuje také na poštovních razítkách. To letošní se začalo na dopisech a pohlednicích objevovat od 12. března a poštovní úřednice s ním budou razit až do 13. dubna. Autorkou návrhu příležitostného razítka s textem Velikonoční pošta Kraslice je Renata Fučíková.


 

Náhledy fotografií ze složky Kraslice v Kraslicích