Jdi na obsah Jdi na menu
 

 muz1.jpg

V kraslickém muzeu je k vidění řada skvostných unikátů.

KRASLICE – Stále nové exponáty přibývají v Muzeum Kraslické dráhy. Návštěvníci si tak na jaře mohou přijít prohlédnout nové přírůstky a rozšířit si tak své znalosti o místní železnici. Sbírka je plná unikátních zařízení, která dnes už člověk jen tak neuvidí. Jde například o stroj na tisk jízdenek, zabezpečovací tabule ze stavědla, telefonní aparáty, vysílačky, dobové dokumenty či nádražácké uniformy. Tím, že je expozice věnovaná trati Sokolov – Kraslice – Klingenthal, může se muzeum chlubit i zajímavými kousky ze sousedního Německa.
„Některé věci jsou zapůjčené ze zrušeného muzea v Klingenthalu. Je zde ale třeba i stavědlový přístroj z nádraží Pernštejn,“ pověděl jeden z průvodců muzea Karel Kasl. „Když se lidé ptají, k čemu který předmět sloužil, rád jim vše vysvětlím. Třeba takový bubnový zabezpečovací přístroj. Dříve se jeho pomocí stavěla vlaková cesta,“ poznamenal Kasl.
Průvodci přiznávají, že návštěvnost bývá spíše nárazová. Někdy přijde jednotlivec, jindy zase skupinka. Přes zimu je muzeum zavřené. Na jaře – 31. března, se ale opět otevírá veřejnosti.
Dějiny Kraslické dráhy se začínají psát od roku 1876. V tomto období byl dokončený úsek mezi Sokolovem a současnou zastávkou Kraslice - předměstí. Za deset let pak byla trať prodloužena až do Německa. Dnes se této historii věnuje právě Železniční spolek Klub M 131.1 v Kraslicích, který muzeum provozuje od roku 2010.
Expozice je umístěná v jedné z budov vlakového nádraží.

 

Náhledy fotografií ze složky Muzeum Kraslické dráhy