Jdi na obsah Jdi na menu
 

  hrobka1.jpg

Největší hrobka na kraslickém hřbitově má upravenou fasádu, střechu i interiér.

KRASLICE – Nové fasády, střechy a úpravy vnitřních prostor včetně podlahy se dočkala stará hrobka rodiny Breinl na hřbitově v Kraslicích. O rekonstrukci pietního místa se postaraly městské technické služby ve spolupráci s rodinou pozůstalých. Ti se tento týden přijeli na upravenou hrobku podívat a uctít památku pochovaných předků, když na místě zapálili smuteční svíce. Před samotnou pietou si vzala slovo Ingrid Ringel, která jako potomek rodiny Breinl, poděkovala za spolupráci při sanaci rodinné hrobky. 

„Hrobku se podařilo opravit za finančního přispění rodiny pozůstalých, která uhradila polovinu nákladů. Po vzájemné dohodě bude rozdělená také údržba a užívání hrobky. Rodina se bude starat o spodní část a my zase o tu vrchní, kde bychom rádi zřídili kostnici. Ta by sloužila pro ukládání kostí, co se na hřbitově objeví při úpravách hrobů,“ uvedl Robert Vopička, ředitel Technických služeb města Kraslice.

Majitelé největší hrobky na kraslickém hřbitově přijeli asi před rokem a půl do Kraslic s tím, že by se o rodinný hrob chtěli i nadále starat. „Bylo to v době, kdy jsme se sami rozhodovali, že se pustíme do nějaké větší opravy této hrobky a trochu pozměníme význam jejího využití,“ zmínil Vopička. „Když jsme do hrobky poprvé vstoupili, očistili štítky u rakví a četli jména zesnulých, tak paní Ringel okamžitě věděla, o koho se jedná. U sebe měla seznam všech devíti pochovaných,“ doplnil ředitel.

  hrobka3.jpg

 Během piety promluvil kraslický farář Petr Fořt, vedle něj stojí Ingrid Ringel.

Pro rodinu byla oprava hrobky významnou záležitostí. „Ráda bych poděkovala za spolupráci s panem Vopičkou a celému pracovnímu kolektivu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že by sanace mohla proběhnout v tak krátké době a za tak příjemné a plynulé spolupráce. Udělalo to na nás velice dobrý dojem,“ řekla lámanou češtinou Ingrid Ringel. Zbytek děkovného projevu pak přednesla v němčině. Za českou stranu se piety zúčastnili starosta města Zdeněk Brantl, kraslický páter Petr Fořt a další pozvaní hosté.

Do vrchní části hrobky je možné nahlédnout skrz nově usazené mříže. Spodní část je veřejnosti nepřístupná.