Jdi na obsah Jdi na menu
 

 gruss1.jpg

 Na odhalení desky Krasličtí pozvali publicistu Vladimíra Prokopa (vlevo).

KRASLICE – Na významné rodáky a jejich přínos pro společnost se snaží upozorňovat Spolek přátel města Kraslice. Z řady osobností si nyní vybral kraslického malíře a sochaře Franze Grusse (1891 – 1979), jemuž vzdali hold odhalením pamětní desky umístěné na domě č.p. 306 v ulici 5. května. Plaketa má připomenout umělcům odkaz a zviditelnit místo jeho narození. To se podařilo již při samotném aktu odkrytí desky, kdy si tuto historickou událost nenechala ujít řada lidí. I když pršelo, přišli se se zájmem podívat a schovaní pod deštníky tleskali řečníkům. 

„Děkuji vám zejména za dceru Franze Grusse, paní Gundulu Löffelmannovou, která dnes žije ve Vídni. Když jsem ji onehdy poprvé ukázal monografii o jejím tatínkovi, asi půl hodiny listovala knížkou a dojetím plakala. Byl to pro ni neuvěřitelný zážitek, jelikož žila v domnění, že si na jejího otce již nikdo nevzpomene. A právě pro takovéhle chvilky se knihy píší,“ pověděl přihlížejícím lidem Vladimír Prokop, autor publikace Franz Gruss – opomenutý umělec Kraslicka.

„Desku pro malíře Grusse jsme chtěli již asi dva roky a tak moc děkujeme panu Prokopovi, že nás zdravě pošťouchl, když vydal svoji knihu. Mohu vám přislíbit, že budou následovat další. Možná bude následovat plaketa pro Julia Meinla nebo Richarda rytíře Dotzauera,“ navrhnul předseda kraslického okrašlovacího spolku Josef Konrád. 

gruss3.jpg

 Slavnostní okamžik přisla sledovat řada lidí. Kvůli dešti se vybavili deštníky.

Duchovní rozměr dodal akci kraslický páter Petr Fořt, který k posvěcení desky přizval také faráře z německé farnosti Neutraubling. Vkusným doplněním pak byla slavnostní fanfára Dechové hudby Horalka Kraslice.

Desku nechala na své náklady vyrobit Destinační agentura Poznej Sokolovsko. Její zakladatelka Denisa Hloušková přislíbila, že to jistě nebyla poslední spolupráce s kraslickým spolkem. „Fandíme jejich snažení, zejména v oblasti osvěty a záchrany historické hrázděnky,“ řekla Hloušková.

gruss5.jpgDrobnou pozorností pro pozvané hosty byla malá pamětní známka s portrétem Grusse vyrobená z bukového dřeva. „Její výrobu zadal Bohumil Brunner. Použité bylo dřevo z lesů, kde slavný rodák žil a maloval,“ ukázal směrem k horám Konrád. 

Franz Gruss se narodil 3. června 1891 v Kraslicích a později žil dlouhá léta v osadě Nancy u Stříbrné, kde také maloval a tvořil. Po 2. světové válce v roce 1946 však musel příhraničí opustit. Byl totiž po svém otci Rakušan. Nucený odsun z Československa stihl i jeho rodinu. 

 gruss6.jpg

Desku tvoří vrstvy hliníku a plastu. Rozměry jsou 60 x 50 cm.