Jdi na obsah Jdi na menu
 

  lustig_deska1.jpg

 Členové spolku přátel města Kraslice při slavnostním odhalení pamětní desky.

KRASLICE - Pamětní desku věnovanou spisovateli a autorovi knih o holocaustu Arnoštu Lustigovi odhalili členové Spolku přátel města Kraslice. Stalo se tak za přítomnosti veřejnosti během 1. Kraslické muzejní noci, která se konala v prostorách horního vlakového nádraží. Samotné odkrytí plakety měli v rukách předseda okrašlovacího spolku Josef Konrád a starosta Kraslic Zdeněk Brantl. Následně desku posvětil místní farář Petr Fořt.

„Pamětní desku posvětíme ve jménu Božím. Připomínat nám bude, že v těchto končinách se podařilo Arnoštu Lustigovi utéct z transportu smrti. Víte, jeho příjmení vlastně znamená v češtině veselost. A přestože pan Lustig zažil hodně zlého, zůstal ve svém životě veselý,“ pronesl před odhalením plakety páter Fořt.

Pro umístění desky členové spolku vybrali výpravní budovu vlakového nádraží v Kraslicích, aby tím připomněli, že Arnošt Lustig uprchl z transportu smrti v dubnu 1945 právě na Kraslicku. Plaketa je upevněná na fasádě směrem k nástupišti, vlevo nad vstupem k výdejně jízdenek. „Záměrně jsme desku nechali dát do míst, kam na ni nikdo nedosáhne. Nechceme totiž, aby ji nějací vandalové počmárali nebo poničili,“ poznamenal Josef Konrád.

  lustig_deska2.jpg

 Pamětní deska je umístěná na fasádě výpravní budovy vlakového nádraží.

V rámci slavnostního odkrytí plakety si organizátoři pro obecenstvo připravili zvláštní překvapení. Z reproduktorů pustili zvukovou nahrávku vzpomínek Arnošta Lustiga, které v roce 2006 vyšly na CD pod názvem Zpověď. „Náš vlak dojel až do blízko Kraslic. Kdyby ta naše cesta pokračovala, tak první velké město byly Kraslice, to bylo za války Německo. Patřily k Sudetům, pohraniční oblasti, která byla začleněná do německé třetí říše. A tam na náš vlak zaútočil americký letec, který ho pokládal za vojenský. Tam byly otevřené vagony a v každém vagoně byli čtyři esesáci. Takže ten letec patrně viděl uniformy a nerozeznal, že jsou to vězňové. Začal střílet na lokomotivu, ale zasáhl katolické Polky v tom prvním vagonu. Ty začaly lítat do vzduchu a my jsme utekli. Dostali jsme se až do lesa, protože sesesáčtí střelci zasáhli ty, co vyskočili po nás,“ slyšeli lidé hlas Arnošta Lustiga.

Kromě připomenutí osobnosti spisovatele a novináře světového významu čekal návštěvníky také hudební program, taneční vystoupení a komentované prohlídky v Muzeu Kraslické dráhy. Dobrou zprávou je, že se daří zdejší expozici neustále rozšiřovat o nové exponáty. Jedním přispěl i kraslický farář, který Železničnímu spolku Klubu M 131.1 daroval velkou informační tabuli z předválečných dob. „Ceduli jsme našli v kostele. Je připomínkou historie a tak je vhodné, aby byla umístěna právě v kraslickém muzeu,“ prohlásil Petr Fořt.

  lustig_deska4.jpg

 Expozici Muzea Kraslické dráhy nově rozšíšila velká informační tabule.