Jdi na obsah Jdi na menu
 

strecha1.jpg

 Michal Pořický přibíjí novou šindel na krov historické hrázděnky.

KRASLICE – Valašský štípaný šindel nově zdobí část historické hrázděnky v ulici 5. května v Kraslicích. Minulý týden ho na střechu přijeli přibíjet tesaři z podhůří Beskyd. Práce jim šla vyloženě od ruky, a kdo šel kolem, se zájmem sledoval, jak si šindeláři na střeše šikovně počínají.

strecha3.jpg„Šindele pro hrázděnku jsou smrkové a  pocházející z horských oblastí. Takto dělaná střecha lépe vypadá a také dlouho vydrží,“ prohlašuje šindelář Michal Pořický. „Šindel se začíná čím dál více objevovat i na nově postavených obydlích pro své ekologické a estetické vlastnosti. Zkrátka, pod šindelovou střechou se dobře spí a dobře žije,“ konstatuje Pořický. Než řemeslníci položili nový šindel, bylo potřeba ze střechy odstranit plechy a původní šindelové zastřešení. To bylo ve špatném stavu a na některých místech se doslova drolilo pod rukama. „Některé zachovalejší kusy jsme dali stranou pro pozdější využití. Hodit by se nám mohli třeba jako exponát ve výstavní části budovy, která bude věnovaná historii a dějinám města,“ nastiňuje předseda spolku Josef Konrád budoucí využití historického objektu po jeho kompletní rekonstrukci. Na opravu střechy dostal okrašlovací spolek od Karlovarského kraje dotaci 150 tisíc korun. K tomu organizace přidává další prostředky z vlastních zdrojů a od štědrých dárců. 

Stavební úpravy pokračují také uvnitř hrázděnky. Vlastními silami spolek například odstraňuje výplně hrázdění a připravuje stavbu pro další chystané opravy. 

Více o záchraně nejstaršího měšťanského domu v Kraslicích si přečtete ZDE.