Jdi na obsah Jdi na menu
 

  zuska1.jpg

 Fasáda Základní umělecké školy v Kraslicích září novotou.

KRASLICE – Nový školní rok úspěšně zahájila Základní umělecká škola v Kraslicích. Během letních prázdnin byla dokončena oprava fasády, úpravy se dočkaly některé vnitřní prostory a v nejbližší době bude na čelní štít budovy umístěna velká informační LED obrazovka. To ale zdaleka není jediné, co se kolem kraslické ´zušky´děje.

Za zmínku jistě stojí, že v uplynulém školním roce obdržel orchestr ZUŠ Kraslice pozvání k účinkování na Evropském festivalu hudby v Chorvatsku. V polovině měsíce září tedy orchestr ZUŠ odcestoval k týdennímu účinkování v Makarské Riviéře. Předběžně byla domluvena dvě vystoupení na různých místech v délce cca 30 minut. Hned první vystoupení, před návštěvníky takřka z celé Evropy, se však po nadšeném aplausu protáhlo téměř na dvě hodiny. Úplně stejná situace se opakovala při následujícím koncertu v jiném místě. Mnoho návštěvníků se zajímalo o to, kde leží město Kraslice a podivovalo se, že v tomto malém městě působí rozvinutá hudební škola s takovým tělesem. Po krátké informaci o životě a historii města, jako města hudby a hudebních nástrojů projevili někteří návštěvníci přání Kraslice navštívit a poznat. Místo dvou vystoupení byl orchestr požádán ještě o jeden závěrečný koncert. Orchestr ZUŠ Kraslice vzbudil na této akci skvělý ohlas a vynikajícím způsobem reprezentoval školu, město i Karlovarský kraj.

  zuska2.jpg

 V září kraslický orchestr účinkoval na Makarské Riviéře. Foto: ZUŠ Kraslice

Další potěšující zprávou je fakt, že ještě před návratem obdržel orchestr na základě hodnocení od pořadatelů nabídku na každoroční angažmá. Další motivaci a chuť do hry v orchestru určitě povzbudí zpráva, že ZUŠ v Kraslicích dostala v minulých dnech elektronickou poštou další pozvání k účinkování, tentokrát v Monaku na Azurovém pobřeží a u Saint – Tropez ve Francii. Muzikanty tedy čeká v přípravě hodně krásné práce.

Kraslická umělecká škola má vskutku velmi široký záběr. Poskytuje vzdělávání nejen žákům z Kraslic, ale nyní má již své pobočky v Rotavě, Oloví, Lomnici a Sokolově. Tato škola má všechny obory, které ministerstvo školství povoluje - hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. V hudebním oboru je kvalifikovanými pedagogy zajištěna výuka na všechny nástrojové skupiny, sólový a sborový zpěv. Vedle účinkování ve vlastním orchestru, vypomáhají žáci akordeonového oddělení i v Městském akordeonovém orchestru v německém Klingenthalu.

Současná povolená kapacita žáků je dnes naplněna na sto procent a od školního roku 2015/2016 bude ministerstvem školství povoleno navýšení na celkem 550 žáků.  

Vedle svých vnitřních koncertních a kulturních aktivit se ZUŠ v Kraslicích významnou měrou podílí i na organizaci různých akcí pro veřejnost. Do výčtu lze zařadit obnovu tradičního muzikantského plesu, pravidelné účinkování v Městských sadech či obnova big-bandového a jazzového festivalu. Vedení školy také jednalo s Ivanou Tomaschke-Vondrákovou o začlenění města Kraslice do Festivalu – Mitte Europa. Velmi dobře a zajímavě se jeví programová nabídka v rámci festivalu jazzové a swingové hudby, který po velkém ohlasu ve veřejnosti bude zřejmě již dvoudenní.