Jdi na obsah Jdi na menu
 

krusnohor1.jpg

Manažer pivovaru Vlastislav Kopecký ukazuje dárkové balení piva Krušnohor.

KRASLICE - Skalním pivařům v Kraslicích se konečně splní jejich velký sen. V okrajové části města, konkrétně v Tisové, totiž brzy začne fungovat rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho bude určený. Pochutnají si na něm praví horalové, pivní fajnšmekři a pak každý, kdo má rád pivo s pořádným řízem. Vskutku, Krušnohor chce vsadit zejména na výrobu piv s výraznější hořkostí, což z nich udělá skvělá pivečka s osobitou a dobře zapamatovatelnou chutí. Ačkoli provoz kraslického pivovaru odstartuje až začátkem března, už dnes si lidé mohou dopřát několik druhů Krušnohora v lahvích nebo čepované, a to v oblíbené restauraci Švejk v horské Bublavě.  

krusnohor_logo.jpg„Myšlenka na založení pivovaru ve mně dřímala asi dva roky. Říkal jsem si, na Kraslicku žádný fungující pivovar není, tak proč to nezkusit? Pivovarnictví v Kraslicích má historickou tradici a já jsem rád, že na ni budeme moci navázat,“ prohlásil Vlastislav Kopecký, manažer rodinného pivovaru Krušnohor, který si pro své sídlo vybral nevyužité prostory bývalé samoobsluhy. „Koncem ledna bychom měli začít do Tisové navážet technologii s tím, že její montáž potrvá přibližně tři čtyři týdny. Pak přijde na řadu zkušební provoz, po němž plynule přejdeme k výrobě základní řady našich piv. Pivovar bude mít výstav maximálně 3000 hektolitrů ročně, což nás zařadí mezi středně velké výrobce,“ upřesnil Kopecký.

Za zrodem pivovaru Krušnohor stojí rodiny Kopeckých a Sladkých. Společně chtějí razit takovou ekonomiku provozu, která udrží pivovar v chodu i při minimálním odbytu. „Neplánujeme nějaký příliš velký rozmach. Hodláme převážně vařit, jak se lidově říká, kolem komína,“ nastínil manažer podnikatelský záměr a jedním dechem dodal, že i tak by si přál, aby se pivo dostalo do hospod i za hranice našeho regionu.  

První várky na odladění chuti nechali pivovarníci navařit v malém pivovaru v Plzni. A jak se ukázalo, premiéra tří zkušebních receptur slavila úspěch. „Uvařili jsme světlou desítku, dvanáctku a tmavý ležák. Naplnili jsme nějakých 2200 lahví a hned během čtyř dnů bylo všechno vyprodáno. Z toho jsme měli pochopitelně obrovskou radost,“ usmál se Kopecký. „Reakce lidí na naše nové pivo jsou dost pochvalné. Nejvíce zákazníky nadchla desítka. Udělali jsme ji hodně nachmelenou, aby měla dobrý říz a byla dostatečně hořká. Co se týče dvanáctky, tak tu jsme nechtěli mít ve stylu známých a velkých pivovarů, proto je trochu sladší. Stejně si ale myslím, že ji ještě trochu dochmelíme,“ doplnil manažer.

krusnohor3.jpg

Lidé mohou již nyní ochutnat světlou desítku, dvanáctku i tmavý ležák.

Veškeré pivní novinky jsou už dnes k dostání v bublavské restauraci Švejk. Na čepu je tady aktuálně nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák Krušnohor 12° a speciální hluboce prokvašené 16° pivo s vyšší hořkostí Krušnohor IPA . „Český pivař na tento druh piva ještě není tolik zvyklý, ale řada znalců, kteří k nám chodí, takové speciály vyžadují,“ poznamenal Kopecký.

Pivovar v budoucnu plánuje držet základní řadu piv – světlou desítku, dvanáctku, polotmavou třináctku a tmavý ležák. Vedle toho bude sládek zpestřovat sortiment několika vybranými speciály. V úvahu připadá již zmíněná IPA, svrchně kvašené pivo Ale, pšeničné pivo a také několik ovocných druhů piv – lipové či fíkové.