Jdi na obsah Jdi na menu
 

 citanka1.jpg

 Bez Kraslické čítanky by historie regionu nebyla úplná.

KRASLICE – Kniha s názvem ´Kraslická čítanka´, sepsaná kraslickým učitelem a dřívějším kronikářem Václavem Kotěšovcem, se začátkem prosince dostane do rukou zájemců o regionální historii. Publikace volně navazuje na již dříve vydané svazky tohoto autora a přináší další zajímavosti týkající se dějin i nedávné současnosti Kraslicka. Ve zkratce lze říci, že nová kniha je sborníkem vlastivědných kapitol, bez kterých by historie regionu nebyla úplná. 

Už jen výčet samotných kapitol je příslibem, že nové dílo Václava Kotěšovce je studnicí vědění, jež by jistě neměla chybět v knihovničce skalních patriotů, pamětníků, učitelů či zvídavých školáků. Autor v knize připomíná počátky výroby hudebních nástrojů, rozkvět závodů Amati, Krajka, Tiola, Autobrzdy nebo budování a zánik městské nemocnice. „Vždycky jsem říkával, že jako kronikář jsem vlastně hrobař, když píši o tom, co tady již není,“ poznamenal s nadhledem Kotěšovec.  

Své místo mají v publikaci i staré zvyky a pověry, poutě a procesí, řemesla a cechy, lidové stavby a bydlení či přírodní krásy krušnohorské krajiny. Kapitoly se věnují i historii kraslické pošty, železnice, požárních sborů, myslivosti, turistiky, divadelníků, loutkářů. „To vše napomůže k vytvoření si obrázku o tom, jak zde lidé žili, čím se zabývali a jak tím přispívali k rozkvětu regionu od středověku až k nedávné současnosti. Vždyť znalost toho se stává i jedním z prvků výchovy k hrdosti na města a obce kraslického regionu, na jejich tradice a úspěchy, přírodní krásy a památky, na vše, co je třeba udržovat a rozvíjet,“ pronesl autor.  

Co se nevešlo do Kraslické kroniky a publikace Pohledy do historie měst a obcí Kraslicka, najdou čtenáři v Kraslické čítance. Kniha bude vázaná, celobarevná, s rozsahem 315 stránek textu doplněného o množství dobových obrázků, fotografií a ilustrací. O vydání se zasloužily Svazek měst a obcí Kraslicka a vydavatelství AZUS Březová. Trojice publikací Václava Kotěšovce je důkazem, že zdejší region má nejen zajímavé dějiny, ale také pevné základy pro rozvoj kulturního dědictví i opětovné oživení lidových tradic a zvyklostí.

 kotesovec.jpg

 Václav Kotěšovec (vpravo) při slavnostním otevření dětského hřiště v Kraslicích.