Jdi na obsah Jdi na menu
 

  senkovna1.jpg

 Při oslavě výročí se číšníci takřka nezastavili. Toho dne teklo Kynšperské pivo doslova proudem.

KYNŠPERK NAD OHŘÍ – Jak chutná pivo z čerstvě vysmolených sudů, kolik milenek stačil poznat do roka porcelánový baron Jiří Haas a podle čeho získal zelený ležák své pojmenování? Nejen to se dozvěděli návštěvníci Kynšperského pivovaru, kteří si nenechali ujít oslavy prvního výročí Šenkovny u Zajíce. Kdo přišel, nelitoval. Na programu byly netradiční prohlídky pivovaru s hereckým doprovodem, ochutnávky pivních speciálů, taneční zábava, soutěže, ohňostroj či vystoupení operní pěvkyně Zlaty Sabitov. Pro pivovar to byla doposud největší společenská událost ve své novodobé historii. Stovky hostů zaplnily šenkovnu a celý kulturní sál, kde se bujaře hodovalo, zpívalo a tančilo.

Hned v úvodu slavnosti narazil sládek Miroslav Broz před zraky hostů první sud zeleného ležáku. Zdarma ho čepoval hostům a ti před ním koštovali tento lahodný pěnivý mok, který se vyznačuje plností a říznou chutí. „Zelený ležák je nefiltrované 12° pivo vařeného pouze jednou ročně při sklizni zelených šišek chmele. Prosím, nepleťte si ho se zeleným velikonočním pivem,“ usmíval se u pípy kynšperský sládek.

  soudek2.jpg

 Sládek Miroslav Broz narazil sud zeleného ležáku a hned se ujal role výčepního.

Rušno bylo také přímo v pivovaru, kam celé odpoledne a večer přicházely zástupy lidí, aby se nechali zasvětit do výroby Kynšperského piva a dozvěděli se pikantnosti ze života barona Jiřího Haase z Hasenfelsu, jehož šlechtická rodina vlastnila pivovar v letech 1840 až 1945. „Náš pan baron stačil za jediný rok poznat až 280 milenek. O svých mileneckých avantýrách si vedl zápisky a každou dámu oznámkoval jako ve škole. K některým se vracel a jedničkářky vždycky dobře odměnil,“ prozradila o známém milovníkovi průvodkyně Carmen. „Zaslechl jsem smích krásné dámy. Ano, vy byste mohla být ozdobou na mém hradě Bítově a jistě byste si ode mě moc dobrou známku,“ oslovil mladou slečnu z davu duch prostopášného barona, kterého během exkurze ztvárnil herec v dobovém kostýmu.

oslavy1.jpg

 Duch barona Haase přišel pozdravit hosty pivovaru s pivním korbelem v ruce.

Za šenkýře se naopak přestrojil ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil. Mocně se chopil dubového vysmoleného soudku a dřevěnou paličkou do něho natloukl výčepní kohout. „Přátelé, račte přistoupit. Zde máte jedinečnou příležitost ochutnat pivčo z vysmoleného sudu, které chutná o dost jinak, než dnešní piva z nerezových sudů,“ pokynul lidem přejícný šenkýř. Poté si všichni společně s baronem připili na zdraví. A pili dlouze až do dna.  

  soudek1.jpg

 Okamžik naražení čerstvě vysmoleného soudku z dubového dřeva.

U příležitosti první výroční oslavy připravil pivovar i dva historické pivní speciály připravené podle historické receptury pocházející od šlechtické rodiny Haasů. „Starý pan baron miloval dobré jídlo, krásné ženy a pivo. A proto jsme se rozhodli, že na jeho počest uvaříme dvě speciální várky piva povzbuzující milostnou touhu, zvlášť pro dámy a zvlášť pro pány,“ ukázal ředitel na vysoké štíhlé lahve opatřené pečetí s novodobým symbolem pivovaru, což je zajíc s půllitrem. Ženám je určené 11° pivo s příchutí kynšperského medu. Muži zase jistě ocení sílu a hořkost 14° ležáku. „Jelikož obě raritní piva lidem zachutnala a jdou rychle na odbyt, rozhodli jsme se, že od každého druhu dodatečně uvaříme ještě jednu várku, “ poznamenal Vomočil s tím, že všechny pivní novinky jsou k dostání v podnikových prodejnách. 

  specialy1.jpg

 Pivní speciály připravené podle historické receptury rodiny Haasů.

Šenkovna u Zajíce se nachází v bývalých prostorech humnové sladovny, kde v minulosti klíčil jarní ječmen. Zároveň se jedná o nejstarší budovu v celém areálu Kynšperského pivovaru. V restauraci je dochovaná 300 let stará cihlová klenba, která je samonosná. Strop podpírají tesané kamenné žulové sloupy. Interiér je laděn do klasického staročeského stylu s kapacitou 280 míst. Hostinec je rozdělený na šenkovnu, zimní zahradu a v letních měsících je k dispozici venkovní terasa o kapacitě 100 míst. V patře nad šenkovnou se nachází nově otevřený kulturní sál pro dalších 250 návštěvníků. Ve velké společenské místnosti se pohodlně usadí 180 lidí. K tomu je k dispozici 70 míst ve dvou menších saloncích. Velkou chloubou šenkovny i společenského sálu jsou nástěnné malby s pivovarskou tématikou. Originální výzdoba je autorským dílem pivovarského historika a výtvarníka Pavla Jákla.