Jdi na obsah Jdi na menu
 

 hrnecky5.jpg

 Sbírka pohárků je vkusně umístěna do interiéru pivovarské restaurace.    

LOKET – Největší sbírku lázeňských pohárků v České republice si mohou přijít prohlédnout lidé do loketského hotelu Císař Ferdinand. Kalíšky jsou vystavené v prostorách stylové restaurace, která je součástí rodinného pivovaru Svatý Florián. Unikátnost expozice dokládá zápis v České knize rekordů a stvrzuje ho certifikát udělený Agenturou Dobrý den za vytvoření českého rekordu za největší sbírku lázeňských pohárků. Ke dni registrace 27. srpna 2011 čítala 1237 takzvaných koflíků určených k popíjení vody v rámci lázeňské léčebné kůry.

Majiteli sbírky jsou manželé Ivana a Václav Lojínovi. Základ kolekce položil už v roce 1951 otec sběratelky MUDr. Jaroslav Dolina a na jejím rozšiřování se v současné době spolupodílí i syn majitelů. Unikátní expozici, kterou z většiny tvoří porcelánové pohárky s karlovarskými náměty vyrobené do roku 1945, mapuje tento lázeňský fenomén počínaje 80. léty 18. století. Dva nejstarší exempláře pocházejí dokonce z roku 1780. 

 kalisky1.jpg

 Expzice koflíků zaujme nejen svým rozsahem, ale i pestrostí.

Dalším překvapením, které čeká na návštěvníky hotelu Císař Ferdinand, je pivovarská restaurace, kde se přímo před zraky hostů vaří pěnivý mok pojmenovaný po patronovi hasičů, horníků, kominíků i sládků - Svatý Florian. Lidé mohou sledovat, jaké suroviny sládek do varny přidává a debatovat s ním o procesu výroby piva. A to loketské, čepované přímo z ležáckých tanků, je vskutku výtečné. Pivovar dnes nabízí světlou i tmavou jedenáctku a špekovou třináctku. 

Tradice výroby piva se do Lokte vrátila v roce 2006, a jak se ukazuje, bylo to správné rozhodnutí. Regionální piva jsou mezi lidmi stále oblíbenější, jelikož se dokážou výrazně odlišit od produkce velkých pivovarů.

 florian.jpg

   Jedinečná podívaná - sládek vaří pivo přímo před zraky hostů. 

 

Náhledy fotografií ze složky Výstava pohárků a výroba piva