Jdi na obsah Jdi na menu
 

 dviceni1.jpg

Simulovaný požár střechy středověkého hradu v Lokti likvidovalo celkem šest jednotek hasičů. Foto 3x: HZS KK

LOKET – Turisticky zajímavá a vyhledávaná místa v regionu se stala cílem cvičení hasičů, která měla za úkol prověřit připravenost jednotek zasahovat i v hůře dostupném terénu nebo za ztížených podmínek. Nelehký úkol proto čekal hasiče, když vyrazili do Lokte likvidovat simulovaný požár střechy středověkého hradu. Tady museli přijít na to, jak dostat hadicemi vodu z řeky Ohře až na hrad. Značnou komplikací pro případný zásah v prostorách loketské památky je navíc špatná manipulace požárními automobily v úzkých uličkách historické části města.

dviceni3.jpg„Hasiči museli použít patnáct dvacetimetrových hadic a překonat převýšení 60 metrů. Požár střechy pak hasili z výškové techniky. Právě použití žebříků a především možnost jejich bezpečného ustavení u hradu bylo druhým úkolem tohoto cvičení,“ informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. 

Dostat potřebné množství hasební vody mělo zajistit čerpací stanoviště u řeky Ohře. Ta ale protéká pod hradem šest desítek metrů hluboko. „Hasiči museli pro každé stanoviště pro hašení, tedy pro automobilové žebříky natáhnout po patnácti hadicích, po cestě pak dvě cisterny zajišťovaly přečerpání dál tak, aby i u hradu byl dostatečný tlak v hadicích a hašení mohlo být účinné. Druhý cíl, tedy bezpečné a rovněž účinné postavení automobilových žebříků, se rovněž podařilo, z obou míst bylo možné hasit větší část střechy. Protože teploty již klesaly pod bod mrazu, hasiči vodu nestříkali přímo na zastřešení, aby ho nepoškodili,“ popsal Kasal náročnost cvičení v Lokti. 

Záchranná akce: Ve skalách nad řekou Ohře se zřítil turista

Námětem dalšího cvičení byla záchrana turisty, který se zřítil ze skalního masivu nad řekou Ohře na dohled od Svatošských skal. Zraněný zůstal ležet zaklíněný v prohlubni skály třicet metrů pod vrcholem a sto třicet metrů nad hladinou vodního toku. Zachránit figuranta mělo lezecké družstvo hasičů ze stanice Karlovy Vary. Ti dopředu o připraveném cvičení nevěděli. „Na místo byli navedeni s pomocí GPS souřadnic. Až přímo na vrcholu skály hasiči zjistili, že zachraňovat budou svého kolegu za dohledu rozhodčích. Nejprve se ke zraněnému museli dostat, improvizovaně mu ošetřili zlomenou nohu a v lezeckých nosítkách ho pak vytáhli zpět na vrchol skal. Cvičení bylo náročné především na výběr trasy záchrany a také na fyzické síly,“ poznamenal mluvčí.

  dviceni4.jpg

Zachránit figuranta z nepřístupného terénu bylo fyzicky velmi náročné.