Jdi na obsah Jdi na menu
 

 payer1.jpg

Prostory Payerova domu mají sloužit zejména k pořádání kulturních akcí.

LOKET – Prohlédnout si vnitřek historického Payerova domu mají v těchto dnech možnost návštěvníci Lokte. Tato budova patří mezi nejstarší ve městě a proslavil ji zdejší rodák a doktor Václav Payer, který jako první lékař popsal léčivé účinky karlovarských minerálních vod a zavedl pitnou léčbu. Ta následně přinesla Karlovým Varům jejich celosvětový věhlas. 

payer3.jpg„Doktor Payer v tomto domě na náměstí v průběhu svého života pobýval. Poté zde bydlely desítky rodin až do roku 2007, kdy se na objektu podepsal zub času a zchátral. Budova poté dostala nového majitele a ten ji začal rekonstruovat až do nynějšího stavu,“ uvedl Tomáš Patera, který se snaží v měšťanském domě s dlouholetou historií nastartovat kulturní dění. „Jsem rád, že se tu po renovaci mohla uspořádat první výstava. Otevřená je do konce července. Do budoucna se počítá se zpřístupněním všech prostor sloužící zejména k pořádání kulturních akcí,“ doplnil Patera s tím, že v přízemí má vzniknout kavárna a v patře pak pokoje pro ubytování. 

Dům disponuje podkrovím tvořeným šikmými krokvemi tvarující střechu a stolicemi z trámů. O patro níže se nachází dva renesanční pokoje s hrázděným zdivem. Přízemí je tvořeno valenou klenbou původního podloubí. Ve vstupní místnosti se dochoval barokní portál. „Velkou zajímavostí je, že v gotickém sklepení byla archeologicky odkryta vzácná židovská rituální lázeň mikwe,“ připomenul Patera. 

Václav Payer z Lokte (1488 – 1537, Loketské Království české) latinsky Wenceslaus Payer de Cubito, byl středověký český lékař a balneolog. Medicínu studoval v Lipsku a později v Boloni. Na sklonku svého života vyučoval v Lipsku. Jako lékař též působil v dnešních Karlových Varech, kde se věnoval především pitné léčbě.