Jdi na obsah Jdi na menu
 

hradloket1.jpg

Hrad Loket je magnetem pro návštěvníky z celého světa.

LOKET - Sezóna roku 2016 je na hradě Lokti velmi úspěšná a bude jistě nejúspěšnější v jeho novodobé historii. O tom jsou přesvědčeni správci této významné historické památky na Sokolovsku. Od začátku tohoto roku na hradě v Lokti uvítali stotisícího návštěvníka již 14. září 2016, tedy rekordně brzy! V minulých letech jubilejního hosta vítali zpravidla až v prosinci nebo v listopadu.

navstevnice.jpgStotisícím návštěvníkem hradu Loket za rok 2016 se stala Jiřina Skřivánková ze Šumperka, která hradní branou prošla přesně v 10.44 hodin. Zde ji uvítal ředitel hradu Václav Lojín a slavnostně předal glejt hradního pána s pečetí napsaný ve stylu středověkém. Tento dokument opravňuje jeho držitele k návštěvě hradu Loket zdarma během let 2016 a 2017, a to i v době konání výročních trhů, jako jsou Vánoční jarmark, Středověké slavnosti s rytířskými kláními či Vinobraní.

Stotisící návštěvnici gratulovali a předali dárek spolu s ředitelem hradu také přítomní průvodci Dana Andršová, Pavla Kvaková, Jan Piela, Miloslav Švec a Radek Šmíd.  „Naše jubilantka obdržela na památku dárkový balíček, obsahující knihu Loket v době života a vlády Karla IV. s podpisem autora PhDr. Vladimíra Vlasáka a také další suvenýry z hradu Loket,“ vyjmenovala Mgr. Naděžda Koláříková, vedoucí průvodkyně hradu Loket.

Jiřina Skřivánková navštívila loketskou dominantu poprvé, je milovnicí českých památek a historie. Na hrad zamířila se svou kamarádkou Mgr. Zdeňkou Daňkovou, která je předsedkyní Klubu českých turistů v Šumperku. „Nejvíce obě dámy na hradě zaujalo, že mají možnost volného pohybu po hradě s textem o historii hradu a plánkem expozic. V expozici útrpného práva si uvědomila při pohledu na mučené vězně-figuríny, že se máme dnes vlastně velmi dobře ve srovnání se středověkem. Všem na hradě pak popřály mnoho úspěchů a příští rok 200 tisíc návštěvníků,“ doplnila vedoucí průvodkyně.

Hrad Loket slaví svůj historicky nejúspěšnější rok, a přitom se zde letos uskuteční ještě dvě velké akce: Ve dnech 1. a 2. října se již tradičně koná Vinobraní na hradě Lokti, tentokrát rozšířené i do přírodního divadla v podhradí. Vstupenky na Vinobraní tedy budou platit do hradu a zároveň i do amfiteátru. K zakoupení budou v parku u čerpací stanice či u dvou pokladen před hradní bránou. „Také se těšíme na jedinečné Vánoční trhy v době adventu, které jsou naplánovány na víkend 10. a 11. prosince. Magické číslo sto tisíc návštěvníků na hradě Loket tedy opět, a letos jistě značně, překročíme,“ prohlásila Kolaříková.

Tajuplný a kouzelný hrad Loket je možné navštívit denně, a to od 9 do 17 hodin a od listopadu pak v čase od 9 do 16.00 hodin. Poslední prohlídka je možná půl hodiny před zavírací hodinou. „Přijďte si prohlédnout mnohé zrestaurované a letos nově vystavené zajímavé exponáty.“