Jdi na obsah Jdi na menu
 

aloket1.jpg

Loketská scenérie s hradní kulisou je skutečně nádherná.

 LOKET – Hradní město Loket může člověk navštěvovat opakovaně a nikdy se mu neomrzí. Je to hlavně kvůli královskému hradu, který se pyšně tyčí vysoko nad řekou Ohře. Působí jako magnet. Skutečně, nikdo nemůže uniknout jeho neopakovatelnému kouzlu. Svůj poetický nádech mají ale i další části historického Lokte opásaného městskými hradbami. Úzké uličky nás zavedou na centrální náměstí, kde stojí barokní radnice ze 17. století. V jejím přízemí se nachází knihovna a muzeum knižní vazby. Od budovy je to jen pár kroků ke sloupu Nejsvětější trojice postaveného v roce 1719. V dolní části náměstí náš zrak upoutá Černá věz u bývalé hlavní brány. Tato věž bývá otevřená během turistické sezóny a slouží pro vystavení expozic zaměřených na prezentaci výsledků odborných činností památkového ústavu. Jako jedna z městských dominant má značný turistický potenciál. Upozornit je nutné také na nedalekou kapli sv. Anny, Robičskou věž, kostel sv. Václava nebo vodní elektrárnu u řeky Ohře.

Vstupte do hradu

Kamenný královský hrad Loket byl vybudovaný ve třetí čtvrtině 12. století. První zpráva o městě se datuje z roku 1234. V tomto období se Loket stal správním střediskem pohraničního území mezi Čechami a Chebskem. Za Václava IV. byl hrad přestavěn do podoby, která je ve svém celku zachována až do současnosti. Už od počátku byl častým místem pobytu českých panovníků a jejich rodin. V 19. století prostory hradu sloužily jako archiv a vězení. V pozdější době sem byly umístěny sbírky městského muzea.

aloket2.jpg

 Expozice útrpného práva ve vězeňských kopkách.

Památka je přístupná celý rok a turisty láká na expozice porcelánu, historických zbraní a práva útrpného. Dále je zde možné vstoupit do staré lékárny nebo si prohlédnout zbytky renesanční černé kuchyně. Ve sklepení pak lidé uvidí, jakým způsobem se ve středověku trestalo a vymáhalo přiznání. Expozice hrdelního práva je skutečně dobrým příkladem, kterak zaujmout návštěvníka a vzbudit v něm zájem o historii. Podívaná však není pro každého. Někdo by se totiž mohl krutých výjevů docela polekat. Na figurínách ve vězeňských kopkách jsou názorně předvedeny různé mučící techniky – lámání kolem, usazování do klády, natahování na skřipec nebo věšení odsouzených.

Míst, odkud lze pořídit pěkný snímek města s dominantou hradu, je v okolí hned několik. Doporučit lze například promenádní cestu na stráni vrchu Robíče nebo Kolovratskou skálu nad přímo nad řekou.

 aloket3.jpg

Dobová pohlednice Lokte - Gruss aus Elbogen.


 Město Loket na mapě naleznete ZDE.

  

 

Náhledy fotografií ze složky Hradní město Loket