Jdi na obsah Jdi na menu
 

loket1.jpg

Loket má s městem Lauf společnou historii za vlády císaře Karla IV.

LOKET/LAUF - Memorandum o spolupráci v rámci oslav jubilea 700 let Karla IV. podepíší v pátek 14. srpna 2015 v pravé poledne na loketském hradě starostové měst Lauf Benedikt Bisping a Loket Zdeněk Bednář. Město Lauf, které leží nedaleko Norimberku má s Loktem společnou historii právě v období za vlády císaře a českého krále Karla IV. Ten nechal v Laufu vybudovat vodní hrad, takzvaný Kaiserburg  a dvě městské brány na historickém náměstí byly vlastně jakousi celnicí na obchodní cestě z Norimberka do Prahy. Na počátku minulého století byly objeveny v Kaiserburgu původní erby českých panství. Erbovní místnost je dodnes největší heraldickou sbírkou původních českých erbů a slouží jako slavnostní obřadní síň.

Obě města se v Memorandu dohodla na spolupráci a koordinaci oslav jubilea Karla IV. V Lokti například bude v příštím roce připravena výstava v Černé věži, která představí právě spojitosti panovníka Karla IV s městy Lauf a Loket. Naopak na výstavu do německého Laufu zapůjčí Loket některé sbírkové předměty spojené s králem Karlem IV. a chystají se také vzájemné poznávací výlety. Memorandum je základem pro podání žádostí o granty z Česko – německého fondu budoucnosti, nebo na Ministerstvu kultury ČR, ale i na bavorské či německé straně.

Živý loketský orloj, tentokráte v oknech radnice

Po letech se opět na scénu vrací realizace ´Živého loketského orloje´. Tentokráte ale nepůjde o představení odehrávající se na Kolowratské skále nad řekou Ohří, ale o jakousi repliku opravdového orloje v oknech loketské radnice. V sobotu 15. srpna ve 22 hodin se otevřou ve druhém patře dvě okna a nastane defilé postav pohádkových, mystických, historických, ale i těch současných. Diváci tak budou moci vidět Jana Svatoše, Starostu v historickém kostýmu, Vílu, Muzikanta, Hasiče, Ostrostřelkyni, Fotbalistu, Gottsteina, aj. Samozřejmě půjde o improvizaci neherců složených z loketských občanů v ochotnickém uskupení ´Orloj chorchoj´ za doprovodu hudby a světel z produkce Elpeno – Gardner.