Jdi na obsah Jdi na menu
 

hradloket1.jpg

Slavnostní přivítání jubilejní návštěvnice. Foto: Hrad Loket

LOKET – Stotisícího návštěvníka přivítali v sobotu 12. prosince na hradě v Lokti. Jednalo se o Janu Kučerovou z Lokte, která si zakoupila vstupenku na Krušnohorské vánoční trhy a hradní branou prošla ve 14.55 hodin.

Jubilejního hosta přišel uvítat ředitel hradu Loket Václav Lojín. Osobní gratulaci připojila také vedoucí průvodců průvodců Mgr. Naděžda Koláříková a z glejtu hradního pána ve staročeštině slavnostně předčítala oblíbená herečka Bára Štěpánová. Listina s pečetí hradu ve stylu středověkém opravňuje svého držitele kdykoliv během roku 2015 k návštěvě hradu Loket zdarma, a to i v době konání výročních trhů jako jsou Rytířská klání, Vánoční jarmark či Vinobraní. Stotisící návštěvnice navíc dostala i knihu Historie Lokte od PhDr. Vladimíra Vlasáka a další suvenýry.

Jak sama Jana Kučerová říká, hrad navštěvuje při každé slavnostnější příležitosti a Krušnohorské vánoční trhy si tedy nemohla nechat ujít. „Pokaždé, když přijedou její vnoučata, neopomene s nimi na hrad zajít. Nejraději si prohlíží sbírky porcelánu, výstavu starobylého nábytku a přímo miluje výhled z hradní věže do všech světových stran. Velice též obdivuje státem v roce 2014 navrácené exponáty a sbírky. Útrpné právo je dle jejích slov také dokonale provedená expozice, avšak společně s vnoučaty si zatím výstavu shlédnout netroufla. Pro jejich malé děti je prý ještě příliš děsivá,“ popsala v tiskové zprávě vedoucí průvodkyně hradu Loket Mgr. Naděžda Koláříková.

A ještě krátké bilancování. Více než sto tisíc turistů a milovníků historie navštívilo loketský hrad i v minulých letech. Například vloni si přišel středověkou památku prohlédnout stotisící host již v listopadu. V roce 2013 to bylo naopak koncem prosince.

Pochvalu si zaslouží také letošní Krušnohorské vánoční trhy, které během uplynulého víkendu navštívilo celkem 4112 lidí.

Hradníci z Lokte mají tedy za sebou opravdu úspěšný rok. Ten však ještě není u konce. Památka je totiž otevřená denně i v zimních měsících včetně svátečních dnů, a to v čase od 9 do 15.30 hodin.