Jdi na obsah Jdi na menu
 

stotisic1.jpg

Rodina Hejrovských obdržela pamětní glejt s pečetí. Foto: Hrad Loket 

LOKET – Stotisícího návštěvníka za rok 2013 uvítali ve čtvrtek 26. prosince ve 13.35 hodin průvodci na hradě v Lokti. Stal se jím Vladimír Hejrovský z Plzně s rodinou. Nejen on, ale i jeho manželka Šárka, dcera Eliška a syn Ondřej byli příjemně překvapeni veselým uvítáním, které na jejich počest uspořádal kolektiv průvodců, který tvoří vedoucí průvodkyně Mgr. Naděžda Koláříková a její kolegové - Miloslav Švec a Jan Piela. Rodina Hejrovských obdržela od ředitele hradu Václava Lojína, zastoupeného vedoucí průvodkyní, pamětní glejt s pečetí hradu a od všech hradníků pro vzpomínku dar, který oblaží duši i tělo.

Rodinka z Plzně navštívila loketský hrad společně vůbec poprvé. Tip na skvělý rodinný výlet dala svým blízkým dcera Eliška, která byla v Lokti před několika lety na zájezdu. „Turisté z České republiky i ze zahraničí rádi navštěvují náš hrad a mnozí se také každý rok vracejí s přáteli, s rodinou. A důvod znovu k nám přijet zase bude. V nadcházejícím roce 2014 totiž budou státní organizace postupně do hradu vracet rozsáhlé původní loketské sbírky,“ uvedla Naděžda Koláříková. Už letos v prosinci si mohli návštěvníci prohlédnout čtyři navrácené betlémy vystavené v dolní baště. „O jejich zapůjčení a spolupráci s hradem Loket projevilo zájem i městečko Markredwitz v Německu, proslavené výstavami betlémů,“ poznamenala vedoucí průvodkyně.

Další zajímavostí, kterou se letos mohla středověká památka pochlubit, bylo vybudování nového ochozu na hradní věži. „Vyšlápnout schody se sem určitě vyplatí, je odtud totiž nádherný výhled do okolí,“ prohlásil Lojín. Vyhlídková pavlač je uchycená v původních kapsách na čelní straně románské věže z kamenného spárového zdiva. V době svého vzniku sloužila věž zejména jako poslední útočiště obránců hradu. Vysoká je 26 metrů a k dosažení jejího vrcholu je třeba zdolat 96 schodů.

 ochoz.jpg

 Během letošní sezóny se pro návštěvníky otevřel nový vyhlídkový ochoz.

Není pochyb, že hradníci z Lokte se na konci tohoto roku budou moci ohlédnout za úspěšnou sezónou. „Hrad je otevřen pro návštěvníky denně i v zimních měsících včetně svátečních dnů, a i proto již 26. prosince překročil magické číslo 100 000 návštěvníků za rok,“ doplnila Koláříková.