Jdi na obsah Jdi na menu
 

sbirky2.jpg

 Do Lokte se po dvaceti letech vrátí vzácné sbírky. Podstatná část bude uložena a vystavena v prostorách hradu.

LOKET – Na přijetí a následné vystavení vzácných sbírek se usilovně připravuje město Loket. Zpět od státu by totiž mělo získat rozsáhlý soubor hodnotných předmětů, čítající tisíce kusů. Patří sem obrazy významných osobností, skvostný porcelán, nábytek, plastiky i historická výzbroj. Sbírkový fond však Loket nepřevezme najednou. Vzácná díla se budou do města vracet po etapách. Některé unikáty se stanou součástí výstavní expozice na hradě (na malém snímku), jiné naopak ozdobí reprezentativní prostory městské radnice. Pro uložení sbírek bude sloužit i nový depozitář. Ten ale Loket musí nejprve vybudovat.  

„Jednání, která trvala přibližně rok a půl, měla úspěch. Navrácení sbírek už nic prakticky nebrání a tak můžeme po vyřešení všech formalit přejít k samotnému převozu k nám do Lokte,“ konstatuje starosta města Zdeněk Bednář. 

sbirky1.jpgSbírky se tak opět po dvaceti letech stanou chloubou Lokte. „Například historické obrazy starostů bychom rádi vyvěsili v zasedací síni radnice. Některá díla a nábytek pak umístíme také do obřadní síně, čímž tyto prostory ještě více zatraktivníme,“ navrhuje Bednář. „Jsme si vědomi, že navrácené exponáty si budou chtít lidé prohlédnout. Samozřejmě jim to umožníme, a to v rámci mimořádných prohlídek,“ slibuje starosta.

Město předpokládá, že depozitář pro uložení sbírek, by mohlo začít budovat již během letošní zimy. S tím jsou však spojené další investiční náklady. „Co bude možné ihned vystavit bez dalšího restaurování, půjde do hradní expozice. Tady je však potřeba zajistit, aby při prohlídkách nemohlo dojít k poškození exponátů. Některé proto dáme do vitrín, jiné za provazy mimo dosah návštěvníků,“ nastiňuje Bednář plánované úpravy výstavních sálů na hradě. 

V rámci předání sbírek má dojít k důkladné inventuře. „V evidenci je zapsáno zhruba 9500 položek, což je velké množství. Také bude potřeba zjistit opravdový stav sbírkového fondu oproti evidenčním kartám. Už dnes víme, že se některé věci ze seznamu se ztratily. Odhadem to je asi 1000 až 1200 předmětů. Skutečnou ztrátu ale teprve stanovíme,“ vysvětluje nezbytnost nové inventury Bednář.