Jdi na obsah Jdi na menu
 

hadrava_jarda.jpg

Povídky v Lokti předčítali Jaroslav Dolina a Jan Hadrava (zprava).

LOKET - Odrážet negativní vlny vyvolané politickým marasmem, válkou na předměstí Evropy a lidskou hloupostí se rozhodl zcela netradiční formou loketský rodák a místopředseda Českého novinářského klubu Jaroslav Dolina. Pustil se do psaní povídkové knihy s názvem Kolínkář, v němž se zrcadlí jeho životní zkušenosti a postoje k napjaté situaci ve společnosti i ve světě. Před rokem a půl ho stihla mozková mrtvice a jeho návrat do normálního života nebyl vůbec snadný. A právě jeho odhodlání, znovu se postavit na nohy a říkat otevřeně své názory, inspirovalo jeho kamaráda, skladatele Alexe Šipoše, ke zhudebnění sepsaných povídek. Společně tak vytvářejí originální duo, jež se snaží šířit pozitivní energii a naději, aby dobrým lidem nechřadla duše nakažlivými xenofobními náladami ve společnosti a manipulativními politickými kampaněmi. 

„Kolem nás tryskají negativní emoce, jako jsou válka, teror a nenávist. Tak proč někde nemohou zcela nečekaně zaznít i ty kladné? A proč ne zrovna v Lokti?“ ptal se sám sebe Jaroslav Dolina, když přemítal, kde se s lidmi podělí o své pozitivní myšlenky. Společně s hudebníkem Sašou pak vymysleli, že do městské knihovny pozvou místní patrioty, přátele Lokte a každého, kdo má chuť sdílet příjemné chvíle s pěknou muzikou a nápaditou prózou.

Návštěvníkům se rozhodli představit tři povídky - Bouda, Fenomén a Evropan. Ta poslední v sobě nese tvrdou kritiku Ruska. „Ve válce Ukrajina versus Rusko jde o hranice Evropy a o hranice lidské svobody v Evropě. Jenže žiji v zemi, kde se bojí politika nahlas říci, že jsme Evropané, tak jsem se rozhodl, že se k evropanství přihlásím alespoň já, když už se nyní mohu také přihlásit v evropských Františkových Lázních k internetu. Jsem na léčebném pobytu a na recepci mi řekli, že mě zítra připojí přes modem k internetu. To také obratem splnili, tak to znamená, že jsem v té západní části Evropy, kam patřím a chci patřit, na rozdíl od některých vyznavačů ruského východu,“ jasně definoval Dolina svůj postoj k mezinárodnímu konfliktu. „V souvislosti se současnou okupací Ukrajiny Ruskem myslím, že je třeba se k evropanství skutečně hlásit, pro mě jsou Ukrajinci Evropané, nikoliv Asiaté a jejich zemi by měl agresor navždy opustit,“ zdůraznil do textu autor. 

kolinkar1.jpg

Alex Šipoš s Jaroslavem Dolinou promlouvají slovem a hudbou.

Oba dva pánové – Alex a Jarda, kteří poznali tvrdost dnešní bezohledné doby, se rozhodli svoji životní pouť nevzdat a naopak svým pozitivním přístupem ukázat, že se dá strastem čelit i ve chvíli zdravotně a ekonomicky prakticky beznadějných. Má význam jít dál a nevzdávat se, nepodléhat společenskému strachu a neschovávat se do ústraní.

Tím však životní anabáze nekončí. Je na čase učinit další krok. „Přemýšlíme o tom, že bychom s naším programem objížděli knihovny, města a četli lidem povídky doprovázené vlídnou muzikou. Dobré myšlenky se tak budou šířit k dobrým lidem,“ prozradil něco ze svých plánů Dolina, jenž se snaží držet povzbudivého motta - práce a láska vítězí. 

Politické dění nenechává chladné ani ostatní kolegy z Českého novinářského klubu. Znepokojeni jsou zejména štvavou rétorikou některých politiků vůči imigrantům a tím, že se část české společnosti nechává takovými nenávistnými postoji ovlivňovat. Někdy to bohužel způsobuje i neochota občanů, ověřit si pravdivost vyřknutých prohlášení. Mnohé informace pak bezmyšlenkovitě konzumují a přenášejí dál, aniž by si porovnali relevantní fakta. Novinářské uskupení tudíž varuje před zaséváním nerozvážných výroků, které naši společnost spíše rozdělují a narušují vzájemnou pospolitost. A to platí nejen v případě problematiky migrace, ale i války na východní Ukrajině. 

Český novinářský klub proto zvažuje, že po úspěšné sérii přednášek pro studenty se pustí do realizace besed pro širokou veřejnost, kde by se nad současným děním u nás i ve světě zamýšleli političtí komentátoři, analytici a znalci mediálního prostředí. Ti by posluchačům pomáhali rozkrývat, co jsou to populistické výroky a kdo z politiků se s nimi snaží záměrně manipulovat.