Jdi na obsah Jdi na menu
 

navstevnici1.jpg

Průvodkyně Naděžda Koláříková vítá jubilejní hosty. Foto: Hrad Loket

LOKET – Velice úspěšná byla letošní sezóna pro hrad Loket. Před několika dny totiž přivítali stotisícího návštěvníka, což je v porovnání s loňským rokem o více než měsíc dříve. A to znamená, že magické číslo 100 000 návštěvníků bude v tomto roce na loketském hradě významně překročeno.

„Stotisícími návštěvníky se stali manželé s kamarádkou, kteří si zakoupili společnou vstupenku. Jmenovitě to byli Dana Breburdová a manželé Milena a Dragan Hoxha, všichni z Prahy, kteří vešli branou do hradu v sobotu 22. listopadu ve 14 hodin a 8 minut,“ upřesnila vedoucí průvodkyně Naděžda Koláříková. Také v loňském roce navštívilo hrad Loket více než sto tisíc turistů a milovníků historie. „Loni ale stotisící host přišel na hrad až 26. prosince. Letos je to tedy o více než měsíc dříve,“ připomenula Kolaříková.

Návštěvník Dragan Hoxha, jak sám prozradil, zavítal na hrad Loket již poněkolikáté. Pokaždé, když přijede za svými přáteli z Lokte, neopomene nikdy navštívit zdejší dominantu a užít si i vyhlídku z hradní věže. Jeho manželka Milena Hoxhová se svojí kolegyní a kamarádkou Danou Breburdovou byly na hradě Loket vůbec poprvé. Pan Hoxha je přesvědčil, že o návštěvu zdejší památky nemohou přijít coby milovníci historie. „Obě dámy velmi obdivovaly státem v roce 2014 navrácené exponáty. Nejvíc se jim však líbilo ve slavnostním sále, kde obdivovaly fresky a odhalené klenby. Návštěvnice byly také nadšené ze střeleckých terčů ve zbrojní síni,“ všimla si Kolaříková.

Jménem ředitele hradu Václava Lojína jim průvodkyně předala jako pozornost glejt s pečetí hradu ve stylu středověkém, opravňující jeho držitele kdykoliv během roku 2015 k návštěvě hradu Loket zdarma, a to i v době konání výročních trhů, jako jsou Vánoční jarmark, Rytířská klání, Vinobraní. Od všech hradníků pak převzali upomínkové předměty včetně knihy Dějiny města Lokte s podpisem autora Vladimíra Vlasáka.

Hradníci z Lokte mají za sebou opravdu úspěšný rok. Ten však ještě není u konce. Již o víkendu 6. a 7. prosince se na hradě konají od 10 do 18 hodin vánoční trhy, které budou letos věnovány krušnohorským zvykům. Loketský hrad je otevřený denně i v zimních měsících a během svátečních dnů. Přijít je možné v době od 9 do 15.30 hodin.