Jdi na obsah Jdi na menu
 

 objimani2.jpg

 Happening v Sokolově: Otevřená náruč potěšila nejednoho kolemjdoucího.

SOKOLOV/CHEB - Objetí zdarma nabízely ve čtvrtek dopoledne dobrovolnice z řad studentů u příležitosti Světového dne duševního zdraví v ulicích měst Sokolova a Chebu. Poskytování otevřené náruče bylo součástí informační kampaně „Není síť jako síť“, v rámci které byly představeny nové služby. Tyto aktivity jsou realizovány jako součást individuálního projektu „Vytvoření sítě služeb péče o osoby s duševním onemocněním na území Karlovarského kraje“. Do organizace happeningu se zapojila také Jaromíra Fajtová, vedoucí azylových domů v Sokolově, které provozuje Pomoc v nouzi, o.p.s. "Mnohým lidem vřelé objetí skutečně chybí. A někteří na něj vyloženě čekají," řekla s úsměvem Fajtová.

objimani1.jpgKarlovarský kraj společně s organizací Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví již od roku 2010 intenzivně spolupracují na zlepšení situace osob s duševním onemocněním v regionu. Ještě před třemi lety zde pro ně neexistovaly žádné komunitní služby. To se však velmi rychle mění. V kraji vznikají další dvě nové služby pro tyto osoby v Sokolově a Chebu. Během října budou v těchto městech otevřeny dvě nové služby terénní sociální rehabilitace, které budou pokrývat péčí příslušné okresy. Provozovatelem je i FOKUS Mladá Boleslav – Sdružení pro péči o duševní zdraví. 

Duševním onemocněním trpí v České republice v průběhu jednoho roku asi 30 procent dospělého obyvatelstva. Je zde však stále značná část populace, která jej tají anebo bagatelizuje, protože se bojí odsouzení ze strany veřejnosti. Barbora Wenigová, ředitelka Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví však uvádí: „K duševnímu onemocnění je třeba přistupovat jako k jiným nemocem. Je důležité vyhledat včas odbornou pomoc.“ 

Trendem moderní psychiatrie je snaha o přesun z ústavní do komunitní péče odehrávající se v přirozeném prostředí. V rámci celé České republiky se zvažuje reforma psychiatrie, která by přinesla transformaci ústavní péče a podporu ambulantní a terénní péči. 

objimani3.jpg

 Objímání v ulicích Sokolova vyvolávalo úsměvy na tvářích a vřelé reakce.