Jdi na obsah Jdi na menu
 

klient1.jpg

Martin si nedávno udělal řidičák, také se pilně připravuje na maturitu.

KARLOVARSKÝ KRAJ - Podporovat mladé lidi v jejich snaze postavit se na vlastní nohy a úspěšně vykročit na cestu životem. To je náplní Domů na půl cesty v Nebanicích a Kynšperku nad Ohří, které provozuje nezisková organizace Pomoc v nouzi, o.p.s. O tom, že v mnoha se případech daří klienty nasměrovat a vést správným směrem, svědčí příběh 23letého Martina, jenž před lety zůstal zcela bez domova, avšak díky tomu, že v Domě na půl cesty našel bezpečné zázemí, může dnes studovat a připravovat se na své budoucí zaměstnání.

„Již brzy mě čeká maturita, takže se učím, abych ji zdárně absolvoval,“ svěřil se klient Martin. „V Domě na půl cesty mi hodně pomáhají. Navíc jsem tu dostal možnost si zdarma udělat řidičský průkaz na osobní automobil. To je pro moji budoucnost hodně důležité.“

V Domě na půl cesty mohou bydlet zletilí klienti zpravidla do 26 let věku, kteří mají zkušenost s životem v dětských domovech, léčebnách, ve výkonu trestu nebo výchovných ústavech a chtějí spolupracovat na zlepšení své situace. „Podporujeme klienty, aby si uvědomovali své schopnosti, orientovali se ve společnosti a měli větší šanci zařadit se mezi ostatní populaci, nežít na jejím okraji a nebýt závislí na sociálních službách,“ uvedl vedoucí Domů na půl cesty Ondřej Žák. „Určitou zvláštností naší služby je, že v zařízení mohou bydlet i klienti se svými dětmi. Dále jim nabízíme možnost bydlení v takzvaných startovacích bytech.“

Součástí práce s mladými lidmi jsou i sociálně terapeutické činnosti. V dílnách pod odborným vedením se tak klienti učí vyrábět šperky, svíčky nebo čokoládové bonbóny. „Pokud víte o někom, kdo se nachází v těžké životní situaci a potřebuje pomoci, nasměrujte ho do naší služby. My mu poskytneme bezpečné prostředí, pomůžeme najít práci a ekonomicky se stabilizovat,“ doplnil Ondřej Žák.

Domy na půl cesty začátkem dubna navštívil náměstek hejtmana a krajský radní pro oblast sociálních věcí Bc. Miloslav Čermák. Zajímal se o způsob financování, fungování a konkrétní aktivity této sociální služby. Náměstek se během prohlídky obou zařízení potkal nejenom s vedením společnosti a odborným personálem, ale také se samotnými klienty, s nimiž si povídal o jejich zájmech a plánech do budoucna. „Setkání s mladými lidmi bylo velice příjemné. Bylo vidět, že v domě na půl cesty se jim sociální pracovníci dostatečně věnují a rozvíjí jejich dovednosti, aby jim tak pomohli se postavit na vlastní nohy a zdárně vykročit na cestu životem,“ prohlásil náměstek Miloslav Čermák po návštěvě Domu na půl cesty v Nebanicích.  

dnpc.jpg

Náměstek Miloslav Čermáka (vlevo) při návštěvě Domu na půl cesty.

Domy na půl cesty jsou aktuálně zařazeny do sítě poskytovatelů sociálních služeb Karlovarského kraje. „Naše organizace se neustále snaží rozvíjet nové možnosti podpory klientů. Tato služba je podle mne užitečná a úspěšná, přesto máme stále co zlepšovat. V tom by nás podpořilo, kdyby ubyla administrativní zátěž a současně, aby úředníci MPSV a Krajského úřadu lépe spolupracovali a zajistili stabilní financování sociálních služeb“ poznamenal Bc. Robert Pisár, ředitel Pomoci v nouzi, o.p.s.