Jdi na obsah Jdi na menu
 

cenad1.jpg

Slavnostní udílení krajských Cen Ď v Ostrově. Foto 2x: Archiv DOP-HC

DOLNÍ RYCHNOV - Dobrovolnice v sociální a zdravotní péči Dana Svobodová ze Sokolova získala Cenu Ď v krajském kole této celostátní soutěže. Při slavnostním udílení ceny v Ostrově nad Ohří projevila dobrovolnice z Domu ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově skromnost, která je pro ni charakteristická. „Nevidím ve své dobrovolnické práci nic výjimečného," řekla publiku čerstvá držitelka krajské Ceny Ď.

Ceny Ď, vyhlášené pořadatelem projektu Richardem Langrem a Národním divadlem v Praze, se udělují mecenášům, morálním vzorům a dobrodincům v ČR. Mezi nominovanými se tak objeví lidé i instituce z naprosto odlišných oblastí a konkurence je obrovská. Nominovat své podporovatele mohou divadla, zoologické zahrady, charitativní organizace, nemocnice, školy, domovy pro seniory, ústavy sociální péče, dětské domovy, hrady a zámky, muzea, producenti kulturních akcí a další.

Oceněná Dana Svobodová byla na pódiu při ostrovské Klášterní slavnosti v rozpacích. „Považuji svoji dobrovolnickou práci za běžnou věc, nevidím v tom nic výjimečného," skoro se bránila paní Svobodová. Dodala, že práce s klienty léčebny dlouhodobě nemocných ji obohacuje a že je pro ni životní vzpruhou.

cenad2.jpgV Domě ošetřovatelské péče ji právě takhle skromnou znají. „Paní Svobodová k nám dochází každý týden, aby udělala radost našim klientům. Jsem na ni hrdý, cenu získala v obrovské konkurenci. Je to velký úspěch až extrémně skromného a obětavého člověka, kterých by naše občanská společnost potřebovala více. Věřím, že to bude i pro naše zaměstnance impuls k tomu, že je stále čeho dosahovat," okomentoval udílení cen výkonný ředitel DOP-HC Jan Pakosta, který za léčebnu vítězku nominoval a společně s dalšími zaměstnanci ji do Ostrova doprovázel.

Dana Svobodová navštěvuje léčebnu v Dolním Rychnově týden co týden již osm let, a to i přesto, že se stará o svého přítele a maminku. S klienty vyrábí různé výrobky ke svátkům, vymýšlí ozdoby na Vánoce či Velikonoce. V ručních pracích je velmi zručná a tak přináší i nové prvky do arteterapie. Je velmi obětavá, klienti se na ni vždy těší a dotazují se, kdy už zase přijde. Ráda zajde i k imobilním klientům na pokoj a je pro ně duševní podporou. Klienty léčebny a také připojeného domova pro seniory doprovází na výlety, kde ochotně asistuje, stejně jako při dalších společenských akcích.

Danu Svobodovou vybralo krajské soutěžní kolegium, v němž byl kromě jiných i houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, mezi 14 nejlepšími ze 450 nominovanými v celé ČR. Dobrovolnice z dolnorychnovské léčebny tak postupuje do celostátního kola Ceny Ď, jehož slavnostní vyhlášení bude 15. června v Národním divadle v Praze na scéně Státní opery. Cenu pro vítěze předá ministr kultury Daniel Herman.

aku