Jdi na obsah Jdi na menu
 

kresadlo001.jpg

Cenu Křesadlo obdrželi Milan Hloušek, Alena Ženíšková, Martina Paboučková a Miloslav Čermák (zleva).

KARLOVARSKÝ KRAJ –  Čtyři osobnosti z Karlovarského kraje si vysloužily prestižní ocenění - Křesadlo za rok 2015. To je pravidelně udělováno za obětavou a nezištnou činnost ve prospěch druhých. Také letos, v rámci jubilejního desátého ročníku, putovalo do rukou obyčejných lidí, kteří dělají neobyčejné věci.

Držitele cen vybrala z celkem 23 nominací devítičlenná porota složená ze zástupců neziskových organizací, státní správy, samosprávy a sponzorů. Jejich jména pak byla vyhlášena na slavnostním ceremoniálu v prostorách Grandhotelu Ambassador Národní dům v Karlových Varech.

Martina Paboučková byla oceněna za dobrovolnickou činnost pro rozvoj Mateřského centra Klubíčko v Chebu. Alena Ženíšková z organizace Kontakt bB za dlouholetou dobrovolnou činnost pro tělesně postižené děti a dospělé, a také za organizaci závodů Pohárek. Dalším oceněným se stal Miloslav Čermák, a to za obětavou pomoc neziskovým organizacím a lidem nacházejících se v nelehké životní situaci. Čtvrté Křesadlo převzal Milan Hloušek z Pomoci v nouzi a Potravinové banky Karlovarského kraje za aktivní a obětavý přístup v několika oblastech, například jako spoluautor naučné publikace o domácím násilí a stalkingu. 

Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Podobné ceny se udělují v USA, existují i v některých okolních zemích, například v Maďarsku, kde ji předává každoročně prezident. Křesadlo jako předmět je autorský originál Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční Křesadlo. Nástrojem se křeše o pazourek, který používali staří Slované a před nimi Keltové.

„Cena Křesadlo je cena symbolická. Účelem je poděkovat dobrovolníkům za jejich přínosnou činnost a také zviditelnit dobrovolnictví,“ uvedla za organizátory prestižní akce předsedkyně Mateřského centra Karlovy Vary Žaneta Salátová.