Jdi na obsah Jdi na menu
 

kresadlo_oceneni1.jpg

Držitelé cen Křesadlo za rok 2014. Foto: Stanislava Petele

KARLOVARSKÝ KRAJ - Ve dvoraně Ostrovského zámku byla již po deváté slavnostně udělena Křesadla za rok 2014 dobrovolníkům z Karlovarského kraje. Při slavnostním ceremoniálu byli oceněni čtyři dobrovolníci cenou pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Křesadla převzali Michaela Moisesová – Pomáhat druhým se má, Nikola Matějíčková – Venčírna KV, Věra Smržová – Kulturní sdružení občanů německé národnosti ZO Kraslice; Římskokatolická farnost Kraslice a Petr Prokeš – Záchytná a odchytová služba pro zvířata.

Držitele cen vybrala z celkem 18 nominací devítičlenná porota složená ze zástupců neziskových organizací, státní správy a samosprávy a sponzorů. Pořadatelem 9. ročníku udílení cen Křesadlo 2014 dobrovolníkům Karlovarského kraje je Mateřské centrum Karlovy Vary, o.s. – středisko Dobrovolnické centrum Vlaštovka. Slavnostním ceremoniálem nás provázel Petr Čimpera a o kulturní program se postarala Pěvecká třída Štěpánky Steinové.

Křesadlo je cena symbolická a účelem je poděkovat dobrovolníkům za jejich přínosnou činnost a také zviditelnit dobrovolnictví. Křesadlo samotné je dílem uměleckého kováře z hradu Křivoklát a dokáže vykřesat skutečné jiskry.

Ocenění dobrovolníci:

Michaela Moisesová – Pomáhat druhým se má

Michaela Moisesová je člověk, kterému nejsou lhostejné ničí osudy. Díky její nezištné pomoci se znovu zapojil do společnosti člověk bez domova s velkými zdravotními problémy, který ovšem Michaelu zklamal, tak se rozhodla pomáhat hlavně dětem a jejich rodinám. Její sbírky jsou úspěšné a nemalé výnosy z nich pomohly už třeba Vanesce s nemocí motýlích křídel, Danielce s leukémií, dvojčatům Jindříškovi a Natálce, která mají nového pomocníka a kamaráda – asistenčního psa a nyní i Honzíkovi s vážnými problémy se srdcem. Její sbírky pomáhají všude, kde se dá, momentálně také i zvířatům z odchytové stanice v Kalových Varech či fretčímu útulku z Mladé Boleslavi.

Nikola Matějíčková – Venčírna KV

Paní Nikola má velké zásluhy za vytvoření prostoru pro sdružování pejskařů na karlovarsku. I díky závodům Dog Cup, které vlastní silou pořádá, vytvořila komunitu nadšenců, které dále motivovala k tomu, aby také dobrovolně přiložili ruku k dílu. V roce 2014 se jí podařilo sehnat prostory pro Venčírnu KV, kde se konají různé prospěšné disciplíny pro psy. Bez nároku na honorář pořádá paní Nikola programy pro rodiny s dětmi, které jsou osvětou pro všechny pejskaře.

Věra Smržová – Kulturní sdružení občanů německé národnosti ZO Kraslice; Římskokatolická farnost Kraslice

Paní Věra se dlouhodobě obětavě věnuje všem potřebným na mnoha místech. Svým zpěvem pravidelně upoutá třeba v Tyflocentru nebo v klášteře v Sokolově, ale i na nespočtu dalších míst. Pečuje o seniory, dělá jim nákupy, pořádá jejich vzájemné návštěvy a bere je za kulturou, ale i k lékaři, když je potřeba. Paní Věra pečuje i o kostel ve Stříbrné, kam pravidelně vozí na bohoslužby své kamarádky. Také její zájem ve vaření, pečení a zdobení pravidelně potěší hlavně nemocné a ty v nesnázích.

Petr Prokeš – Záchytná a odchytová služba pro zvířata

Pan Petr věnuje velkou část svých prostředků fungování záchytné a odchytové služby pro zvířata, kterou provozuje. Ze svých vlastních zdrojů a za pomoci dobrovolníků zrekonstruoval prostory nádraží v Dalovicích v místo, kde najdou zraněná či opuštěná zvířata své útočiště s patřičnou péčí. Další záslužnou činností jsou výjezdy ke zvířatům v ohrožení během 24 hodinové pohotovosti, kterou pan Petr drží. Pořádá také naučné přednášky pro děti, které jim přiblíží chování zvířat v rizikových situacích nebo první pomoc pro zvířata v nouzi.