Jdi na obsah Jdi na menu
 

cenakresadlo.jpg

 

Prestižní Křesadla opět putovala do správných rukou.

SOKOLOV – Pět dobrovolníků z Karlovarského kraje si vysloužilo prestižní ocenění - Křesadlo za rok 2011. To je pravidelně udělováno za obětavou a nezištnou činnost ve prospěch druhých. Křesadlo je v podstatě symbolickou cenou pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Také letos putovalo k osobnostem, které si ho skutečně zaslouží. Držitele cen vybrala z celkem 24 nominací devítičlenná porota. Jejich jména pak byla vyhlášena na slavnostním ceremoniálu v Klášteře kostela sv. Antonína Paduánského v Sokolově.
První oceněnou byla Věra Krumlíková, která pomáhá seniorům zařízení Vila Maria v Dolním Rychnově. Svůj volný čas věnuje starým a opuštěným lidem, je vždy milá, skromná, usměvavá a ochotná pomoci.
Velice obětavá je i Zuzana Nosková z Dobrovolnického centra Střípky v Sokolově. Ta pravidelně, minimálně dvakrát týdně, dochází za pacienty na oddělení dlouhodobě nemocných do sokolovské nemocnice a také za klienty Domu ošetřovatelské služby v Dolním Rychnově. Paní Noskovou při návštěvách doprovází tři fenky vycvičené pro canisterapii. Společně se svými psy tak velice pozitivně působí na psychiku nemocných a osamělých lidí.
Křesadlo získal dále Ralf Ducamp, který nezištně spolupracuje s občanským sdružením Český západ. Pochází z Německa a před dvěma lety se přestěhoval do Dobré Vody u Toužimi, kde z jeho popudu vznikla naučná stezka o ptácích. Ochotně nabízí své kutilské  a technické dovednosti, dobré nápady i řemeslnou zručnost.
Oceněnou je i Klára Štěpánková z Dobrovolnického centra při Farní charitě. Necelé dva roky pracovala jako osobní asistentka těžce tělesně postižené ženy. Od roku 2009 se věnuje ve svém volném čase seniorům.  Jedenkrát týdně vede skupinu, jejichž hlavní aktivitou jsou tréninky paměti a tělesná cvičení.
Křesadlo porota přidělila také Martinu Düringerovi z Pionýrské skupiny Březová. Tu vede již sedmým rokem jako hlavní vedoucí. Organizace představuje 70 členů, rozdělených do tří oddílů. Hlavním posláním je zabezpečovat mimoškolní činnost a volný čas.
Křesadlo je prestižní cenou - samotné je pak dílem uměleckého kováře z hradu Křivoklát a dokáže vykřesat skutečné jiskry. Vyzkoušet si to může každý jeho majitel.