Jdi na obsah Jdi na menu
 

 kresadlo1.jpg

 Držiteli Křesadel se stali B. Furáková, R. Hodačová, H. Šnajdrová, M. Irovský a J. Levý. Foto: Stanislava Petele 

SOKOLOVSKO – Křesadla za rok 2012 byla slavnostně udělena v Klášterním kostele sv. Antonína Paduánského v Sokolově. Při ceremoniálu bylo oceněno pět dobrovolníkům ´cenou pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci´. Držiteli Křesadla se stali Blanka Furáková z občanského sdružení Střípky, Radka Hodačová z Mateřského centra Karlovy Vary, Hana Šnajdrová z Asociace nestátních neziskových aktivit Karlovarska, Miroslav Irovský z Občanského sdružení na záchranu kostela sv. Anny v Sedleci a Josef Levý, který zpracoval a zrealizoval naučnou stezku v nejzápadnějších končinách České republiky ´Na cestě k Trojstátí´. Trasa mapuje historii, faunu a flóru Hranicka a Ašska. Josef Levý se nadále stará o propagaci, celoroční úklid i o další rozvoj tohoto regionu. 

Blanka Furáková byla před deseti lety jedna z prvních dobrovolnic občanského sdružení Střípky a za jejím jménem stojí stovky hodin dobrovolnické činnosti. Pravidelně dochází za opuštěnými pacienty do oddělení dlouhodobě nemocných v sokolovské nemocnici. Již třetí rok dojíždí jedenkrát týdně do domova pro seniory v Dolních Pochlovicích a šestým rokem pomáhá české rodině exulantů z Kazachstánu do rodné vlasti. 

Radka Hodačová aktivně pomáhá v Mateřském centru Karlovy Vary již od roku 2002. Je zakladatelkou dobrovolnické skupiny Jakomáček - žáků základní školy. Tato skupina pravidelně – jedenkrát týdně pomáhá organizovat kurz pro 2,5leté děti, pomáhají téměř při všech víkendových aktivitách a každý rokem jako pořadatelé na Křesadle. Podstatou této skupiny je vést děti k dobré vůli, pomoci a nezištnosti.

Hana Šnajdrová pracuje obětavě již od 1999 v mnoha oblastech neziskového sektoru. Angažuje se v několika neziskových organizacích, které se věnují hlavně dětem a mládeži. Zcela nezištně zorganizovala sedm ročníků Bambiriády, aktivně působí v Asociaci nestátních neziskových organizacích na Karlovarsku, v Krajské radě dětí a mládeže a mimo jiné se zapojila do organizace soutěže školních časopisů. Spolu s manželem pomáhají s výchovou Terezky, jejíž rodina se ocitla v nelehké životní situaci. 

Miroslav Irovský je jeden ze zakladatelů a člen rady Občanského sdružení na záchranu kostela sv. Anny v Sedleci. Osobně odpracoval stovky hodin nejen při opravách tohoto kostela, ale také jako pořadatel benefičních koncertů. Letos v červnu budou pořádat již stý koncert za záchranu tohoto kostela.

Držitele cen vybrala z celkem 23 nominací devítičlenná porota složená ze zástupců neziskových organizací, státní správy a samosprávy a sponzorů. „Cena Křesadlo je cena symbolická. Účelem je poděkovat dobrovolníkům za jejich přínosnou činnost a také zviditelnit dobrovolnictví. Křesadlo samotné je dílem uměleckého kováře z hradu Křivoklát a dokáže vykřesat skutečné jiskry,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka Mateřského centra Karlovy Vary Žaneta Salátová.