Jdi na obsah Jdi na menu
 

 den1.jpg

 Lukáš Fučila (vlevo) ukazuje, jakým způsobem vznikají skleněné vinuté perly.

NEBANICE/KYNŠPERK NAD OHŘÍ – Jaké je poslání domů na půl cesty a komu konkrétně pomáhají, se měli možnost v sobotu dozvědět návštěvníci tohoto zařízení v Nebanicích na Chebsku. Konal se zde den otevřených dveří, jehož cílem bylo nejen přiblížit veřejnosti tuto službu, ale také umožnit klientům, aby předvedli, co dovedou. 

„Na akci jsem lidem ukazoval, jak vznikají vinuté perly, které se používají pro výrobu skleněné bižuterie. Kdo chtěl, mohl si tuto techniku osobně vyzkoušet,“ řekl Lukáš Fučila, klient obecně prospěšné společnosti Pomoc v nouzi, která provozuje Domy na půl cesty v Nebanicích a Kynšperku nad Ohří. Ty poskytují zázemí zpravidla lidem do 26 let, jež mají zkušenost s životem v dětských domovech, ve výchovných ústavech, ve výkonu trestu a v zařízeních pro ochrannou léčbu. Kromě střechy nad hlavou se jim tu mimo jiné dostává také podpory při shánění zaměstnání, zvyšování kvalifikace a začleňování do společnosti. Dům na půl cesty hodně pomohl i Lukášovi Fučilovi. Ten se tu naučil pracovat se sklem a díky snaze vést samostatný plnohodnotný život dostal příležitost bydlet ve startovacím bytě. Nyní je na něm, aby tuto šanci využil.

Den otevřených dveří zval nejen na prohlídku zařízení, ale nabídl i bohatý program plný zábavy, muziky soutěží a tance. Nedílnou součástí akce bylo oblíbené setkání psů s placatými čumáky a dalších přátelských plemen. Hafany čekal překážkový běh, do kterého se aktivně zapojili také jejich páníčkové. O humorné momenty tak nebyla nouze. Zejména, když se buldočkům nechtělo skákat přes laťku. V takovém případě bylo nutné pejska popadnout do náruče a přes překážku ho přenést. 

  den3.jpg

Pejsci vzorně pózovali fotografům pro nový kalendář na rok 2014.

Po sportovním výkonu si mohli psi oddychnout při focení. „Čtyřnohé fešáky jsme na místě nafotili. Nejvydařenější snímky pak použijeme pro nový nástěnný kalendář na rok 2014,“ uvedl Petr Beránek, ředitel sociálního podniku Srdce a čin. 

Další parádní atrakcí byly vyhlídkové jízdy v zeleném Trabantu 601. Za volant malého retro vozidla postupně usedlo více než dvacet řidičů, které čekala vskutku dobrodružná jízda po obci. Než se však vůbec rozjeli, museli si nejprve osvojit netypické řazení. Trabant je totiž známý tím, že má řadicí páku přímo u volantu.  

 den4.jpg

 Vyhlídkové jízdy v zeleném Trabantu 601 si lidé náramně užívali.

Pánské publikum též potěšilo vystoupení amatérské skupiny břišních tanečnic, jež zájemcům zdarma poskytly rychlokurz tance. Na sobě měly pestré taneční kostýmy, pro jejichž výrobu dívky využily materiál poskytnutý z kynšperské prodejny Kocábka. K dobré náladě zahrála dechová hudba Mariánskolázeňská pětka a Taneční orchestr Kolband ZUŠ Sokolov pod vedením Jiřího Koláře.

Akce vrcholila fotbalovým utkáním, do kterého se zapojily čtyři týmy složené z pracovníků, klientů a přátel obecně prospěšné společnosti Pomoc v nouzi, Chráněného bydlení Sokolov, sociálního podniku Srce a čin, obyvatel Nebanic a hostů ze Sokolova. Z vítězství se nakonec radovali Nebaničtí.  

 

Náhledy fotografií ze složky Den otevřených dveří v Nebanicích