Jdi na obsah Jdi na menu
 

 prace-v-lese1.jpg

 Zaměstnanec sociálního podniku Srdce a čin při sekání trávy.

SOKOLOV – Podporovat aktivity obecně prospěšné společnosti Pomoc v nouzi a sociálního podniku Srdce a čin hodlá i nadále město Sokolov. Jedním z takových projektů, kde se město nebrání spolupráci, je například záměr na vybudování prostupného bydlení v Hornické ulici. Cíl je prostý. Od krizového, takzvaného záchytného ubytování by se lidé postupně dostali až ke standardnímu nájemnímu bydlení. V případě města Sokolova by se jednalo o naprostou novinku. Jinde už ale podobné systémy zcela běžně fungují. 

„Již vedeme jednání s Pomocí v nouzi o tom, že bychom na ni jako město převedli jeden z vchodů v Hornické ulici, kde by si organizace zřídila kontaktní místo dluhové poradny a vybudovala prostupné bydlení. Pokud na tento projekt sežene potřebné finanční prostředky, můžeme ji tyto prostory poskytnout,“ uvedl místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. „Líbí se nám, že prostupné bydlení bude vychovávat lidi, kteří se o sebe neumí postarat a neuvědomují si, že platit nájem je jedna ze základních věcí. Když následně tímto bydlením úspěšně projdou a budou si u města žádat o byt, budeme již vědět, že ho zvládnou užívat bez nějakých problémů,“ pokračoval Sedláček. 

Vedení radnice se též přiznává, že se nechává volně inspirovat činností sociální firmy Srdce a čin, která dává práci dlouhodobě nezaměstnaným a lidem ze sociálně vyloučených skupin. „Pro nás je to signál, že se vydali správným směrem a může to fungovat. Jsem totiž silně přesvědčený, že pro naši společnost je hodně důležité, aby každý člověk, který je dlouhodobě bez práce, dostal znovu šanci na nějaké zaměstnání. Také my nezůstáváme v tomto směru stranou a přicházíme s novým projektem, kdy si vezmeme dvacet lidí evidovaných na úřadě práce z programu veřejně prospěšných prací a vyčleníme je na úklid města. Konkrétně budou působit jako správci otevřených hřišť a současně by se starali o pořádek,“ vysvětlil podstatu projektu místostarosta. Správci se podle Sedláčka budou starat o hřiště v mateřských školách v ulicích Alšova, Vrchlického, Pionýrů, Vítězná a Marie Majerové. „Projekt bychom chtěli nastartovat od 1. prosince letošního roku,“ upřesnil radní.

Sociální podnik nemůže efektivně fungovat bez zakázek. Některé dostává Srdce a čin také ze strany města Sokolov. „V případě potřeby jejich služby využívají Sokolovské technické služby, když třeba potřebují pomoci při sekání trávy. Dále nám pomáhají s kopáním příkopů nebo jinou údržbou. My jim chceme vyjít vstříc, protože si myslíme, že jejich práce má smysl,“ konstatoval Sedláček. „Vážíme si jednání vedení města Sokolov a SOTESu. Jako jedni z mála přešli od slov k činům a dávají našim zaměstnancům šanci ukázat, že umějí odvést kvalitní práci. V naší firmičce se tak příjemci dávek mění ve tvůrce hodnot. Lidé, na které je často negativně nahlíženo, se stávají osobnostmi vyhledávanými pro svoji manuální zručnost a poctivost,“ uvedl ředitel Srdce a čin Petr Beránek.