Jdi na obsah Jdi na menu
 

banka1.jpg

Ředitel potravinové banky Milan Hloušek vydává potraviny ze skladu.

KARLOVARSKÝ KRAJ – Svůj centrální sklad v Sokolově aktuálně modernizuje Potravinová banka Karlovarského kraje z.s. Peníze na provoz i vybavení se neziskové organizaci daří získávat od měst z celého kraje. Celkem tak zatím dostala 70 tisíc korun, které jí jako dar nebo dotaci poskytlo pět měst – Cheb, Ostrov, Aš, Chodov a Kraslice.

„Za peníze jsme nakoupili regály do skladu, můstkovou váhu, vozíky, mrazák a další potřebné vybavení,“ vyjmenoval Milan Hloušek, ředitel Potravinové banky Karlovarského kraje z.s. „Všem městům bychom velice rádi poděkovali. Díky poskytnutým penězům totiž můžeme realizovat projekt, jehož posláním je boj proti hladu a proti plýtvání potravinami,“ zdůraznil Hloušek.

Cílem potravinové banky je získávat zdarma přebytky produkce zemědělského i potravinářského průmyslu nebo neprodejné, ale poživatelné potraviny. K dalším aktivitám patří například shromažďování potravin při veřejných sbírkách v obchodních řetězcích a školách a koordinace těchto akcí. Tyto potraviny jsou pak dále bezplatně distribuovány jiným sdružením bojujícím proti hladu. Jedná se o neziskové či charitativní organizace provozující například azylové domy, noclehárny nebo domovy pokojného stáří.

Při Národní potravinové sbírce, která se konala minulý rok na podzim, se podařilo v našem kraji nashromáždit v kraji 8,7 tuny jídla. Ročník 2015 se tak ukázal být bezmála třikrát úspěšnější než předchozí ročník (v roce 2014 lidé v Karlovarském kraji darovali celkem 3 tuny potravin). Rekordní výsledek v roce 2015 byl dán nárůstem zájmu ze strany veřejnosti i podstatně lepšími výsledky v jednotlivých hypermarketech. „Výtěžek krajské sbírky putoval do centrálního skladu, načež jsme zahájili distribuci našim odběratelům. Nejvíce potravin jsme vydali v období Vánoc, kdy jsme zásobovali domy na půl cesty, nízkoprahová centra či domovy pro matky s dětmi v tísni,“ uvedl ředitel.

Do sbírky se zapojili i klienti, kteří potravinovou pomoc sami využívají. „Je velice dobře, že potravinová banka existuje. Pomáhá totiž lidem, co jsou v nouzi a když nemají peníze na jídlo, mohou dostat masové konzervy, paštiky, guláš, polévku,“ řekl pan Jan, klient azylového domu.

Kromě toho je sklad zásobený i dalším trvanlivým zbožím. Jedná se zejména o mléko, dětskou výživou, ovocné kompoty, cereálie, těstoviny, luštěniny, čaje atd. Potravinová banka by dále uvítala spolupráci s dodavatelem, který by nám mohl darovat drogistické zboží, jako jsou dětské pleny, vložky, toaletní papír, mýdla, pasty, kartáčky na zuby, pasty.

Potravinovou banku Karlovarského kraje založily v loňském roce dobročinné organizace s působností v našem regionu – Farní charity, Armáda spásy a Pomoc v nouzi, o.p.s.

Finanční dary od měst v Karlovarském kraji:
•    Cheb – 25 tisíc Kč
•    Chodov – 15 tisíc Kč
•    Ostrov – 10 tisíc Kč
•    Kraslice – 10 tisíc Kč
•    Aš – 10 tisíc Kč