Jdi na obsah Jdi na menu
 

kresadlom.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Společný přípitek při slavnostním udílení Křesadel.

SOKOLOVSKO – Rok 2011 byl rokem dobrovolnictví. Také v Karlovarském kraji a na Sokolovsku lze najít jednotlivce, ale i celé skupiny, které se této prospěšné činnosti věnují. Důkazem toho bylo loňské udílení Křesadel – cen pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Už jen samotné nominace ukázaly, že dobrovolníci z očí veřejnosti nemizejí. Na seznam se tentokrát dostalo dvacet jedna osobností. Z nich pak porota vybrala čtyři nové držitele Křesadel za rok 2010.

První z letošních oceněných byl kastelán hradu Hartenberg Bedřich Loos. Ten se snaží s pomocí dobrovolníků z celého světa zachránit a zpřístupnit téměř zmizelý hrad v Hřebenech. „Ocenění jsem vůbec nečekal. Je to krásná věc. S Křesadlem se mentálně dělím se všemi, kteří dělají něco ze své vůle pro dobro s širším významem,“ reagoval kastelán Loos.

Další Křesadlo si převzala vedoucí stáje Prima horseland Denisa Pačanová. Již několik let se obětavě věnuje spolu se svými poníky oblasti výchovy dětí a mládeže. „Snažím se u nich probouzet a rozvíjet vztah mezi člověkem zvířetem. Je to také o celkové úctě k přírodě. Je to těžká práce, jelikož každé dítě potřebuje jiný přístup. Zvláště ty z města mívají ke zvířatům a přírodě hodně daleko,“ pověděla Pačanová.    

Třetí Křesadlo porota přisoudila Ludmile Jungové, která se svědomitě starala o mladou ženu na vozíku, snášela ji po točitých schodech na zádech a později začala pečovat i o její maminku. Dále také například patnáct let vařila nedělní obědy i sváteční večeře pro mentálně postiženého muže. Jungová si pro cenu osobně nepřišla, ale poslala za sebe zastoupení.

Jako čtvrtá v pořadí dostala prestižní Křesadlo ředitelka Mateřského centra Karlovy Vary Věra Bartošová. Ta za čtrnáct let svého pracovního nasazení a osobními oběťmi ve prospěch centra dokázala vybudovat oblíbené místo navštěvované v hojné míře rodinami s malými dětmi. Díky zdařile napsanému projektu pod názvem Dobrovolnické centrum Vlaštovka se jí podařilo nastartovat fungování dobrovolnictví v Karlovarském kraji. Právě tato organizace je zdejším pořadatelem akce Křesadlo. „Neberu to jako cenu pro mojí osobu, ale pro celý tým, který v tom jede se mnou,“ řekla skromně Bartošová.

Prospěšnou činnost dobrovolníků v Karlovarském kraji lze zmapovat již od roku 2006. Od té doby bylo nominováno 173 obyčejných lidí, kteří dělají neobyčejné věci, však pouze 26 z nich se stalo držiteli ceny Křesadlo.
Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001 na mezinárodní konferenci o dobrovolnictví v Kroměříži. Podobné ceny se udělují v USA, existují i v některých okolních zemích, například v Maďarsku, kde ji předává každoročně prezident. V České republice ocenili dobrovolníky poprvé v roce 2001.

Křesadlo jako předmět je autorský originál Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční Křesadlo. Tímto nástrojem se křeše o pazourek, který používali staří Slované a před nimi Keltové.
Akci Křesadlo pořádá v Karlovarském kraji Mateřské centrum Karlovy Vary – středisko Dobrovolnické centrum Vlaštovka.