Jdi na obsah Jdi na menu
 

prace1.jpgSOKOLOVSKO - Na zvelebování veřejných prostranství a zkrášlování městských částí se podílejí pracovníci sociální firmy Srdce a čin, o.p.s. Ačkoli nedostávají obří zakázky, které na sebe přitahují pozornost, jejich snažení je stejně důležité. Navíc díky stálému zaměstnání se mohou zaměstnanci začleňovat do normálního života a stavět se na vlastní nohy. Pracovní partu totiž tvoří mladí muži, klienti azylového domu v Sokolově. Jsou to chlapi, co musejí obracet každou korunu a pečlivě zvažovat, za co vydělané peníze utratí. Na jejich odvedené práci to však není znát - že by měli jiné starosti, než ostatní. Ba naopak. Dávají si zvlášť záležet, aby se za svoje dílo nemuseli stydět a věděli, že se na ně zákazník obrátí i příště.

„Snažíme se pro naše zaměstnance vyhledávat různé zakázky. Jde zejména o zahradnické úpravy a práci v lese. Zvládáme jednoduché stavební úpravy a problémem pro nás není ani zhotovit vkusné zahradní posezení, prostornou pergolu a další práce na nemovitostech,“ vyjmenoval základní rozsah pracovních činností Petr Beránek, ředitel a projektový manažer Srdce a čin.

Partu šikovných pracantů mohli letos lidé spatřit například při zahradnických pracích před sídlem Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje nebo v létě během úprav cest v areálu Bohemia v Sokolově. „Tehdy panoval příšerný pařák, ale naši čtyři chlapi a jedno děvče zadanou práci zvládli na výbornou,“ pochválil pracovníky Vlastimil Drašar, který se zaměstnanci tráví nejvíce času.

prace2.jpgSociální podnik Srdce a čin dává práci dlouhodobě nezaměstnaným a lidem ze sociálně vyloučených skupin. Aby mohl efektivně fungovat, potřebuje dostatek zakázek. „Vážíme si každé nabídky a jsme rádi, když nám města, obce či soukromé firmy dají šanci ukázat, že umíme odvést kvalitní práci. V naší firmičce se tak příjemci dávek mění ve tvůrce hodnot. Lidé, na které je často negativně nahlíženo, se stávají osobnostmi vyhledávanými pro svoji manuální zručnost a poctivost,“ konstatoval Beránek.

Příkladem pro ostatní může být Martin Siváň. Mladý muž, který bydlel v azylovém domě, marně hledal zaměstnání a měl hluboko do kapsy. Pak ale přišla nabídka ze sociálního podniku, jež změnila jeho dosavadní život. Dnes může s klidným svědomím prohlásit, že si našel vlastní bydlení. A to díky pracovní příležitosti, kterou u jiných firem nedostal. „Práce mě baví. Umím to nejen se sekerou, ale i s motorovou pilou. A nezaleknu se ani lopaty nebo krumpáče,“ řekl odhodlaně Siváň.