Jdi na obsah Jdi na menu
 

dobrovolnici1.jpg

 Skupiny zahradničních dobrovolníků pomáhají v létě na hradě Hartenberg.

KARLOVARSKÝ KRAJ - Třináct mladých lidí ze zahraničí, kteří se rozhodli dva týdny svých prázdnin věnovat dobrovolné práci v Česku, bude pomáhat s nejrůznějšími činnostmi směřujícími k ochraně přírodních i kulturních krás Slavkovského lesa. Jejich úkolem bude například čištění rybníku, sázení stromků, práce v Bečovské botanické zahradě, úprava minerálních pramenů nebo úklid kulturních památek. Dobrovolníci se zapojí do práce hned v několika vesnicích či malých městech v okolí. Zavítají do Bečova nad Teplou, Mnichova, Ovesných Kladrub, Teplé nebo Krásného Údolí.

„Workcamp však nebude jen o práci. Ve volném čase bude skupinka dobrovolníků poznávat zdejší region. Chceme jim ukázat co nejvíce z místních pamětihodností a zajímavostí,“ uvedla jedna z vedoucích projektu Lenka Křičková. Dostatek času budou mít dobrovolníci i na to, aby se vzájemně poznávali. Smyslem dobrovolnického projektu totiž není jen práce, důležité je také setkávání různých kultur a to, že dobrovolníci z ciziny poznají Českou republiku z jiné než turistické perspektivy.

Do kraje se mladí dobrovolníci ze zemí středí Evropy a Balkánu sjedou ve dnech 29. července až 10. srpna. Mezinárodní dobrovolnický projekt, takzvaný workcamp pořádá INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) a zároveň je součástí projektu Learn, Volunteer, Share pod záštitou organizace SEEYN za podpory Visegradského fondu.

Fotbal pro rozvoj

Organizace INEX-SDA pořádá v našem regionu i další akce. Začátkem července například zorganizovala v Hřebenech sportovní turnaj bez rozhodčích, kde se střetl mezinárodní tým kampaně ´Fotbal pro rozvoj´ sestavený z českých studentů a mladých lidí z Keni, Kamerunu či Bosny s regionálními týmy. Kromě fotbalu tu návštěvníky čekaly tematické workshopy, interkulturní tržiště a ukázky tradičních řemesel.

„Kampaň se snaží prostřednictvím fotbalu zprostředkovat setkání lidí v regionu,” řekla hlavní koordinátorka kampaně Lucie Juříková. „Pomocí férového fotbalu chceme podporovat rozvoj hodnot jako je spolupráce, vzájemná solidarita a respekt k odlišnosti napříč celým regionem,” podotkla. Fotbal pro rozvoj tradičně spolupracuje s keňskou organizací Mathare Youth Sport Association, která dlouhodobě využívá sportu k výchově mládeže a kultivaci chudých komunit v Nairobi. Hostující keňští dobrovolníci pak každoročně v letních měsících v České republice ukazují, jak fotbal může pomáhat.

Dobrovolníci na hradě Hartenberg 

INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na krátkodobé i dlouhodobé projekty u nás, a stejně tak umožňuje českým dobrovolníkům vyjet za dobrovolnictvím do zahraničí. Cílem projektů v České republice je podpora venkova, podpora místním komunitám, řešení ekologických problémů nebo pomoc při rekonstrukci historických objektů. Na hrad Hartenberg v Hřebenech letos v létě přijela parta nadšenců z Kanady, Ukrajiny, Ázerbájdžánu, Ruska, Itálie, Španělska. „Kolektiv byl skvělý, všichni si výborně rozuměli. Bylo to vidět nejen během odpočinkových akcí, ale také při práci,“ pověděla vedoucí kempu Mezinárodní dobrovolnické akademie Alena Fričová. 

Další skupina přijede na Hartenberg koncem července. Svými kreativními nápady se parta pokusí ozvláštnit život v okolí starobylé památky. Ve volném čase pak budou mladí dobrovolníci poznávat okolí hradu a západní Čechy. V plánu mají navštívit Karlovy Vary, Františkovy Lázně, sjíždět řeku Ohře na raftech či kanoích, navštívit blízké koňské farmy a poznat přilehlou přírodu. Dostatek času budou mít i na vzájemné poznávání odlišných kultur, zvyků, stravovacích návyků, hraní her i obyčejné povídání si. ,,Plánujeme i několik workshopů, například žonglování nebo výuku latinsko-amerických tanců, kterou připravují účastnice z Albánie,” dodala jedna z vedoucích.