Jdi na obsah Jdi na menu
 

Překročte hranici

krajina1.jpg

Kdo se jednou zamiluje do divoké krásy Krušných hor, má touhu ji poznávat ze všech stran a objevovat i takové klenoty, které jeho zraku zůstávaly doposud skryty. Nejlepším způsobem, jak naplnit svoji představivost a užít si naplno veškeré dary naší přírodní pokladnice, je nazout si pevné boty a bez otálení vyrazit do kopců. Tam na vás s otevřenou náručí čeká pohádková krajina protkaná spletitou sítí horských cestiček a lesních pěšin. Ať se vydáte po značené trase anebo se spolehnete na vlastní znalost terénu, dříve nebo později se vám v hlavě zrodí myšlenka na prozkoumání nejen české strany našich hor, ale i té německé. Ano, překročte hranici a vydejte se za poznáním k našim sousedům. Také oni si s láskou hýčkají a velebí svoje přírodní bohatství.

 krajina3.jpg

Pohraničí na české i německé straně je plné přírodních krás. Je to rázovitá krajina obklopená hlubokými lesy, vytvarovaná do vysokých kopců a divokých proláklin. V malých údolíčkách skotačí čiré potůčky, horské stráně se topí v záplavě lučních květin a vzduch příjemně voní. Mohutné hradby stromů vypadají z dálky jako nekonečné pásy zelených koberců pečlivě rozložených přes vnadné křivky Krušných hor. S trochou fantazie skutečně vypadají jako mechové kopečky čekající na opatrné pohlazení. V zimě naopak udivují bílou nádherou, do které se pokorně oděly, aby čelily mrazivým dnům a na jaře se opět zazelenaly a vdechly horám životodárnou sílu.  

krajina4.jpgAť nazýváme hory krušnými či je pozdravíme jako Erzgebirge, jejich dominanta bude stejně úchvatná. Nezáleží na tom, jestli na výšinu vystoupáme od německého městečka nebo ho zdoláme po úbočí českého kopce. Je úplně jedno, do jaké země patří údolí, kde probublává čistý horský pramínek. Voda si stejně najde svoji cestu, po které se vydá. A vůbec nepřemýšlí, zdali obteče hraniční kámen zprava nebo zleva. Zkusme také my vnímat pohraničí jako kus země, kde není orientačním bodem hranice, ale naopak pěkná vyhlídka, špičatý kostelík, rozhledna, malé jezírko či horská vesnička, kde vás přivítají milým úsměvem. 

krajina2.jpgZastavte se na malou chvíli pod vysokým stromem a napněte svůj zrak vysoko do jeho mocné koruny. Zahleďte se do závratných výšin, a když na okamžik ztratíte rovnováhu, přidržte se statného kmene. Každým poryvem větru pak ucítíte, jak se strom nad vámi lehce kývá a s jistotou vzdoruje laskavým dotekům horského průvanu, který jediným výdechem dokáže rozeznít armádu stromů do nádherné symfonie. Zavřete oči a nasajte omamně syrovou vůni lesa. Svůj sluch pak nechejte, ať se toulá a nechá se kolíbat šumícími melodiemi doprovázené praskáním živého dřeva. To je zážitek, který si můžete vychutnat v tiché intimní chvíli uprostřed lesa … daleko od lidí, rušných ulic a vrčících aut.  

Poznejte s námi oblast kolem Klingenthalu a města Schöneck v okrese Vogtland. Během roku vám nabídneme řadu zajímavých tipů na výlet a přesvědčíme vás, že turistika opravdu nezná hranic.