Jdi na obsah Jdi na menu
 

zwickau1.jpg

Jednou z atraktivních zastávek je například německé město Zwickau.

KARLOVARSKÝ KRAJ/SASKO - Ještě atraktivnější pro rodiny a malé skupiny je od neděle 13. prosince 2015 přeshraniční dopravní systém EgroNet, který přichází s novým jízdním řádem. Hustá síť téměř 700 linek provozovaných 58 dopravci umožňuje pohodlně cestovat vlakem, autobusem nebo tramvají v českém, bavorském, saském a durynském příhraničí. Stačí si koupit celodenní jízdenku platnou pro území o rozloze 15 tisíc kilometrů čtverečních mezi Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi, Bayreuthem, Kulmbachem, Hofem, Greizem, Zwickau a Plavnem. A vyrazit třeba na rodinný výlet spojený s prohlídkou měst či návštěvou proslulých německých vánočních trhů. Cestující mohou kdekoliv na lince vystoupit a pak pokračovat dál.  

Nový jízdní řád přináší hlavně novinky v podobě zajímavých slev pro rodiny a skupiny až pěti osob. Cena pro jednoho cestujícího se sice zvýšila ze 150 na 200 korun, ale každý další cestující ve skupině zaplatí navíc jen 100 korun. Dvojice tedy utratí za jízdenku 300 korun jako dosud, trojice s cenou 400 korun už ale ušetří, pětice vydá 600 korun. Nová jízdenka EgroNetu navíc umožňuje rodině vzít s sebou zdarma až tři děti ve věku od 6 do 14 let. Ti nejmenší do 6 let jezdí automaticky bezplatně. Jízdenka navíc platí bez časového omezení po celých 24 hodin.

Ceny egronetového jízdného se neměnily asi deset let, iniciativa k úpravě přišla z německé strany. Za posledních pět let se také rozšířila oblast, v níž lze jednotnou jízdenku využít. Celý Karlovarský kraj je její součástí.

Ukazuje se, že obliba EgroNetu u cestujících postupně roste. Vloni se v Německu prodalo 29 898 a v České republice 24 035 jízdenek. Na německé straně to představuje růst o 13,5 procenta, na české o 10 procent. Osvědčila se regionální i nadregionální prezentace tohoto unikátního projektu, který funguje od roku 2000 ve spojitosti s tehdejší světovou výstavou Expo v Hannoveru. Letošní velkou novinkou v rozsáhlé příhraniční dopravní síti je obnovení provozu na železnici Aš – Selb.