Jdi na obsah Jdi na menu
 

zwotahotel.jpg

 Zajímavou historii má ve Zwotě například Hostinec u velryby.

ZWOTA – Pokud vás zajímá historie pohraničí a výroba hudebních nástrojů s jazýčky, navštivte obec Zwota. Její centrum se nachází zhruba 2,5 kilometru od hraničního přechodu Kraslice – Klingenthal. Pro českého turistu je dobrou zprávou, že zde vybudovali informační systém, jenž je psaný jak v německém, tak českém jazyce. Člověk se tak snadno dozví, čím zajímavá je budova, u které právě stojí. Jedna z tabulí upozorňuje například na Gasthof zum Walfisch – Hostinec u velryby. Tento byl vybudovaný v roce 1758 po požáru Zwoty jako hospoda náležející k majetkům hamrů. Své dnešní jméno dostala po velrybích žebrech, která přivezli povozníci roku 1798 z jedné ze svých obchodních cest a následně řadu let stála u vstupu pivní zahrady. 

Naproti přes silnici si nelze nevšimnout Velkého rybníka (německy Der Walfischeteich). Založený byl pravděpodobně po roce 1700. Zadržoval vodu pro Frischütte a hamry. V letech 1922 až 1932 sloužilo okolí rybníka jako hřiště Zwotavským fotbalistům. Kvůli tomu zde členové klubu v roce 1924 vybudovali na svahu k silnici tribunu pro přibližně 350 diváků. V květnu 1993 zde bylo otevřeno hřiště pro minigolf.

zwotarybnik.jpg

 Na druhou stranu rybníka se člověk může převézt na malém voru.

Nedaleko si můžeme všimnout další informační cedule. Ta připomíná zaniklý Pötzscherův dům, který stával do roku 1960 v místě dnešních garáží. V minulosti byl skutečným centrem bývalých hamrů. Právě zde žil jejich vlastník a sídlil zde i soud. Na dvoře stála kašna a o kousek dál pec. První panský dům se nacházel zřejmě tam, kde je dnes Hostince Zwota – Gasthof Zwota. Dům i s tehdejší hospodou byl ale zničen při požáru 27. května 1758.

zwotasymbol.jpgPo příchodu ke křižovatce na hlavní silnici lze spatřit takzvaný Ludwigův dům. Ten byl po desetiletí obchodním spojením s Moskvou, New Yorkem, Stockholmem, Havanou, Paříží i Sydney. Byl sídlem společnosti na výrobu foukacích harmonik bratrů Ludwigů, která byla v roce 1844 založena v obci Brunndöbra u Klingenthalu. Ve Zwotě se od roku 1866 vyráběly jen foukací harmoniky, po roce 1889 také tahací. V roce 1906 dosáhla firma Gebrüder Ludwig včetně domácích pracovníků více než 300 zaměstnanců, měla vlastní zdravotní pojišťovnu a patřila k největším německým podnikům ve svém oboru. Firma byla v roce 1972 zestátněna a stala se součástí firmy Klingende Täler.

Jen několik desítek metrů od křižovatky se tyčí věž místního kostela. Jeho základní kámen byl položen 9. března 1885. První kostel ve Zwotě, kaplička Hammerkapelle, byla postavena v letech 1760 až 1763 majitelem hamru Friedrichem Wilhelmem a Karlem Augustem Mirusem. Stála na místě školní budovy až do jejího zbourání v roce 1885. 
Muzeum harmonik Zwota sídlí hned vedle kostela právě v objektu bývalé školy. Expozice obsahuje sbírku historických i nových jazýčkových hudebních nástrojů. Unikátní akordeony a foukací harmoniky si můžete přijít prohlédnout ve všední dny - od úterý do pátku.

zwotamuzeum.jpg

 Muzeum harmonik sídlí v budově bývalé školy vedle kostela.

Okolí Zwoty můžete prozkoumat, když se vydáte dál po silnici podél železniční tratě. Do sousední Oberzwoty to je asi 4,5 kilometry. Pokud cestujete na kole, můžete si vybrat, jestli dáte přednost mírnému stoupání po hlavní silnici v údolí nebo si naopak vyšlápnete kopec a pojedete horní cestou. Obě varianty vám mají co nabídnout.

 

Zwotu na mapě naleznete ZDE.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Zwota u Klingenthalu