Jdi na obsah Jdi na menu
 

  aschbergvyhled.jpg

 Z Aschbergu je krásný výhled do krajiny. Spatříte Klingenthal, Sachsenberg či Georgenthal.

BUBLAVA/ASCHBERG – Chcete se hezky projít, nakouknout k našim německým sousedům a ještě si vychutnat kouzelný výhled do hornaté krajiny prostoupené horskými lesy? Tak se někdy vydejte z Bublavy přes hraniční čáru k rozhledně na nedalekém Aschbergu (936 m n. m.). K vyhlídkové věži se dá samozřejmě pohodlně dojet také autem, ale to by nebylo to pravé a dobrý pocit z příjemné procházky by rázem pominul. Z Bublavy se tedy raději vypravte pěšky. Svůj automobil nechte odstavený na parkovišti před obecním úřadem a dál se vypravte pěšky po žluté turistické trase k hraničnímu přechodu. Ten je vzdálený asi jeden kilometr. Na hranici zahněte doprava a stoupejte dál po silnici. Asi po 400 metrech přijdete k vyhlídkovému místu, které před vámi rozevře širokou scenérii a přinutí vás tak k zastavení. Pohleďte do údolí pod vámi, spatříte tam město Klingenthal a jeho části Sachsenberg či Georgenthal, a pokud budete obzvlášť pozorní, rozpoznáte v dáli Vogtland Arenu s vysokým skokanským můstkem. 

Než se vydáte dál, zastavte se krátce u známého výletního hotelu Waldgut. Jak praví informační tabulka, první písemná zmínka o lesním panství (Waldgut) Obersachsenberg pochází z roku 1631. V roce 1858 se obec skládá ze 72 domů se 768 obyvateli. Tak jako Klingenthal a Untersachsenberg mělo i lesní panství do roku 1855 nižší oprávnění k výkonu soudní pravomoci. Od roku 1893 je Waldgut zmiňován jako čile provozovaný hostinec. Také dnes sem turisté rádi zavítají.

 aschbergwaldgut.jpg

 Hotel Waldgut. Snímek zachycuje tradiční setkání veteránů.

Pokud máte žízeň, můžete se občerstvit v hotelu nebo v některé z okolních restaurací. České výletníky rádi vítají například v hostinci Bergstüb´l. Její majitel nechává venku vlát českou vlajku a sám se dokonce obstojně domluví česky. 

aschbergrozhledna.jpgU rozcestníku s množstvím směrovek se velice rychle zorientujete a zjistíte, kam povedou vaše další kroky. Na vybranou máte ze dvou variant. Buď si vyberete lehké stoupání po silnici a po necelých dvou kilometrech pohodlně dojdete až k rozhledně nebo vyrazíte přímo do kopce po modré značce, ulicí Grenzweg, která se táhne v těsné blízkosti státní hranice. Tato cesta je sice strmější, ale téměř o polovinu kratší.  

Po výšlapu se dostanete k 32 metrů vysoké rozhledně (917 m n m.). Její základ tvoří železná konstrukce a na její vrchol vede 154 schodů. Než po nich vystoupáte vzhůru, musíte nejprve projít turniketem, který vás vpustí dovnitř po vhození mince – jednoho eura. Vyhlídková věž se vypíná jen pár desítek metrů od hraničního kamene. Z výšky tak vidíte, jak se obě země propojují v jednu nádhernou masu horského celku, který se majestátně táhne daleko za horizont. Za zmínku stojí, že se u rozhledny nachází oblíbená mládežnická ubytovna s dlouholetou tradicí. 

Až se budete vracet, můžete se místních zeptat na zkratku do Bublavy. Pravděpodobně vás nasměrují na starou cestu, která začíná hned za budovou hotelu Waldgut a vede k prvním domečkům nad Bublavou. Kdo se obává, že se tudy ztratí, vrátí se zpátky přes oficiální hraniční přechod. 

aschbergubytovna.jpg

 Mládežnická ubytovna na Aschbergu. V pozadí je vidět vrchol rozhledny.

 aschbergubytovna2.jpg

 Ubytovna mládeže na dobové pohlednici. Tehdy zde rozhledna ještě nestála. 

 

Aschberg a Bublavu na mapě naleznete ZDE.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Aschberg u Klingenthalu