Jdi na obsah Jdi na menu
 

 jatka1.jpg

 V interiéru občerstvení se důstojně vyjímá nástěnná kresba městských jatek. 

KRASLICE – Unikátní architektonickou památkou připomínající historický odkaz a zašlou slávu průmyslového rozmachu v příhraničním regionu se může pyšnit město Kraslice. Na jeho jižním okraji, poblíž železniční trati, se nachází areál bývalých městských jatek postavený v letech 1903 a 1904 podle projektu Antona Möllera. Dnes tu sídlí obchod se stavebninami, stylové občerstvení a také expozice zrekonstruovaného ojedinělého strojního zařízení v jatkách. Konkrétně to je hlavním magnetem pro turisty, kteří do Kraslic přijíždějí obdivovat industriální památky a chtějí vidět, co se ukrývá ve staré výparníkové věži dominantně vyhlížející nad úrovní nízkých budov zachovávajíc si dobový ráz a majestátnost. Právě v ní se ukrývá zrestaurované technické zařízení k výrobě ledu. Celý chladicí systém poháněl velký parní stroj, později elektromotor, který je návštěvníkům na odiv ve strojovně, odkud lze vystoupat až do nejvyšších pater bývalé výrobny ledu s obřím ledničkovým výparníkem.

 jatka4.jpg

 Návštěvníci mohou nahlédnout do zrenovované strojovny.

jatka5.jpgProhlídka je možná od pondělí do pátku v době od 10 do 16 hodin. Zájemci se však mohou zastavit i o víkendu. „Nedávno sem v neděli přijeli lidé až z Rokycan. Dočetli se o našem unikátu a chtěli ho vidět. Provedl jsem je tedy celým areálem a povyprávěl o historii městských jatek a ukázal jim, jak pokračují záchranné stavební práce,“ pověděl majitel objektu Alexandr Tučák. Ten památku od města zakoupil v roce 2002 a od té doby ji postupně zvelebuje. Krok za krokem, cihlu po cihle, vrací této stavbě její architektonickou důstojnost. „Každý rok opravuji nějakou část stavby. Někdy je to oprava okrasného zdiva, omítek, střechy, jindy zase výměna oken. Za zmínku stojí, že kvůli zachování původních prvků a rázu stavby jsme nechali všude instalovat okna kovová,“ poznamenal Tučák. 

V prosinci roku 2011 se veřejnost poprvé přišla podívat na novou expozici. Lidé tehdy zvědavě nahlíželi do všech zákoutí výparníkové věže a nadšeně si fotografovali nastartovaný pohon strojního mechanismu, který se podařilo částečně zprovoznit. Kompletně obnovit původní technologii by však bylo příliš nákladné.

jatka3.jpg

 Stav areálu bývalých městských jatek v roce 2011.

Novinkou v areálu je občerstvení s posezením vhodně zapadající do konceptu stavby. Hosta vítá útulné prostředí navozující stylovou atmosféru. „Dále máme v plánu vybudovat v sousední hale expozici věnovanou zemědělství a průmyslovému dědictví Kraslicka. Vystavit tu chceme dobovou techniku a náčiní, které kdysi sloužilo venkovskému lidu. Už se mi třeba ozvali myslivci, že mají vysloužilou třídičku na obilí. Přesně takové exponáty tady budou mít své místo,“ konstatoval Tučák.  

 dobova-pohlednice.jpg

 Na dobové pohlednici lze vidět areál jatek v jižní části města. 

 

Náhledy fotografií ze složky Expozice v bývalých městských jatkách