Jdi na obsah Jdi na menu
 

kynsperk1.jpg

 Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí 5. května.

KYNŠPERK NAD OHŘÍ – Při poznávání Sokolovska by turista jistě neměl minout Kynšperk nad Ohří. Už samotný název napovídá, co je pro město, kde žije téměř pět tisíc obyvatel, typické – je to samozřejmě řeka. Díky sem během sezóny proudí nespočet vodáků, kteří v tábořišti ukotví své lodě a jdou si prohlédnout město. Nebo se ještě předtím podívají na krytou dřevenou lávku, která je spojnicí města na levém břehu řeky a Dolními Pochlovicemi na straně druhé. Délka celé lávky je 130 metrů, dřevěná část měří 63 metrů. Původní konstrukce ze železobetonu byla při ústupu německých vojsk na konci II. světové války zničená. O několik let později byla nahrazená dřevěnou konstrukcí. Tu ale zničila velká voda. Následná rekonstrukce dala lávce podobu, která se dochovala až do současnosti.

Pokud návštěvníky Kynšperka lákají památky, jistě je procházka v ulicích města bude bavit. Velká zajímavost je čeká už v dolní části města, kde stojí starý pivovar. Dlouhá léta chátral, ale dnes znovu ožívá. Pokud vše půjde podle plánu, znovu se tu bude vařit pivo a nevyužitý areál se změní na moderní hotelový komplex s restaurací.

Historické centrum

V centru Kynšperka, na náměstí 5. května, výletníka přivítá honosný barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Před ním je umístěný moderní informační panel, který názorně ukazuje, kde se ve městě nacházejí ostatní památky. Hned vedle kostela stojí kaple Olivetské hory a fara se sochou Panny Marie Immaculaty. Odtud je to pak jen kousek na náměstí Míru s kašnou sv. Floriána a sousoším Nejsvětější Trojice. Tady se i nachází kulturní památka – Panský dům, kde sídlí radnice, výstavní síň a infocentrum. O ulici níže je možné projít takzvanou Kynšperskou brankou. Na té se bohužel podepisuje zub času a také vandalové. Cedule s popisem vysvětluje, že po roce 1537 vzniklo v Kynšperku kamenné opevnění. Na přístupových cestách do města byly vybudovány i dvě městské brány. Jedna ve směru od Lokte byla v roce 1836 zbourána, druhá ve směru od Chebu zůstala až do dnešních dnů.

kynsperk3.jpg

 Kynšperská branka v historické části města.

Zajímavým místem je i židovský hřbitov na svahu Zámeckého vrchu. Než na něj lidé vstoupí, měli by si přečíst text na informační desce, aby alespoň ve stručnosti pochopili, jaká tradice se k židovskému pohřebnictví váže. „Hřbitov je totiž neporušitelné místo, na němž musí každý návštěvník projevovat nejvyšší úctu. Je zakázáno rozdělávat zde oheň, jíst a věnovat se čemukoliv, co přináší člověku požitek,“ stojí v popise. Pro někoho může být překvapením, že v této části města se kdysi vypínal hrad. Dnes už ho však připomíná jen příkop.
Historické jádro města doplňuje kostel Vykupitele. Před ním stojí patrový hrázděný dům z druhé poloviny 18. století.

Zámek Kamenný Dvůr

kynsperk4.jpgZmínit je třeba také zámek Kamenný Dvůr, který lze snadno nalézt u sjezdu z rychlostní silnice R6. Původní zámecký komplex byl vystavěný v první polovině 19. století. V období po roce 1945 pak sloužil jako kasárna. Po opuštění postupně chátral. V letech 2004 až 2007 se konečně dočkal rekonstrukce, aby zde vznikl stylový zámecký hotel s rozlehlou zahradou. V něm se mimo jiné nachází rytířský sál a středověká krčma, kde hosté mohou hodovat jako v dávných dobách. Sklepní prostory jsou tematicky upravené. Je zde mučírna, apatyka, věštírna nebo alchymistická laboratoř.

Poblíž zámku se nachází boží muka. V jiné části Kamenného Dvora, směrem na Sokolov, pak všímavý člověk zahlédne u silnice I/6 kapličku. Tu nechalo město v roce 2011 znovu opravit.

 kynsperk5.jpg

Dobová pohlednice Kynšperka nad Ohří - Königsberg a. Eger.

Video vzniklo v rámci propagační kampaně Za krásami MAS Sokolovsko.

  Kynšperk nad Ohří na mapě naleznete ZDE.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Zajímavosti Kynšperka nad Ohří