Jdi na obsah Jdi na menu
 

 muzeum1.jpg

Muzeum láká na venkovní expozici, kde jsou vidět důlní vláčky a lokomotivy.

 KRÁSNO – Stále něco nového se snaží turistům nabízet Hornické muzeum Krásno (Schönfeld). Návštěvníci ho naleznou v prostoru historického cínového dolu Vilém, kde jsou zachovány těžní věž a šachetní budova, strojovna, budova dílen, vrátnice a trafostanice. Právě díky rozlehlému venkovnímu areálu může lákat na exponáty, jako jsou lokomotivy, lopatové nakladače či důlní vláčky. Unikát značných rozměrů se však skrývá také v budově bývalé úpravny cínových rud. Jedná se o nejzajímavější a zároveň největší exponát muzea – parní těžní stroj z roku 1897 ze zrušeného dolu Marie v Královském Poříčí.

„Když ho lidé spatří, tak se pokaždé ptají, jak se tak velký stroj vůbec do této budovy dostal. Vysvětlení je prosté, kvůli jeho instalaci byla rozebrána střecha,“ prozradil Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov, pod které spadají muzea v Krásně, Horním Slavkově a štola č. 1 v Jáchymově. „Expozice se zaměřuje na hnědouhelné a rudné hornictví. Ochoz v patře je pak věnován geologii. Ve výstavní místnosti v patře pak byla v roce 2011 instalována výstava věnovaná Krásnu a jeho partnerské obci Bischofsgrün,“ poznamenal Rund.

muzeum3.jpg

Parní těžní stroj z roku 1897 je chloubou krásenského muzea.

Muzeum chystá novinky i pro rok 2012. „Během něj by mělo dojít k obměně panelů v budově dílen, instalaci nové expozice uranového hornictví v prvním patře těžní budovy a realizaci enviromentální stezky,“ vyjmenoval ředitel. Expozici důlní techniky již na jaře doplní buldozer Dozer DET 250. „Tento stroj byl vyrobený pro posunování kolejí. Je sovětské výroby a stále plně pojízdný. Prostě unikát. Naše muzeum ho dostává darem od Sokolovské uhelné,“ doplnil Rund.

Není to však poprvé, co těžaři vycházejí muzeu vstříc. Když v roce 2003 došlo k ukončení provozu důlní dopravy o rozchodu 900 mm v sokolovském revíru, zajistila Sokolovská uhelná zachování všech typů užívaných vozů a jejich přesun do Krásna. V souvislosti s tím došlo k terénním úpravám areálu a  vytvoření povrchové a hlubinné expozice. Vozový park 900 mm zahrnuje jednostranně sklopené výsypné vozy typu LH a BH pro přepravu skrývkových hmot, oboustranně výsypný vůz typu LOWA pro dopravu uhlí a vozy s bočním a středovým výsypem BS a SS pro převážení podsypných materiálů. Z lokomotiv je zde vystavena parní BS 200 používaná až do 60. let 20. století, kdy ji začaly nahrazovat výkonnější elektrické lokomotivy E 17. K vidění je pak dále dieselová T 29 využívaná k montážním a pomocným pracím na kolejišti. Kolekci vozidel o rozchodu 900 mm doplňuje vyhlídkový vůz a železniční pluh.

muzeum6.jpg

Do náznakové štoly vede kolejiště. Atrakcí je zde jízda důlním vláčkem.

To ale není všechno. Důlní dopravu o rozchodu 450 mm přibližují vozíky na dopravu uhlí, rudy či hlušiny. Nechybí zde ani požární vagón. Své zastoupení tu má i doprava o rozchodu 600 mm – například lopatové nakladače nebo důlní vláček, který jezdí po okružní železnici procházející kolem bývalé haldy a náznakovou štolou o délce 40 metrů.
Na jaře roku 2007 byla veřejnosti v budově bývalých dílen zpřístupněna stálá expozice raně novověkého hornictví. Jejím nejzajímavějším exponátem je replika rudné štoly, ve které je horník s důlním trakařem. „Druhou dominantu tvoří více jak 6 metrů dlouhý mechanický model přibližující celý proces těžby. Další modely pak představují jednotlivá důlní zařízení – vodní pumpy, četkové stroje, žentoury,“ konkretizoval ředitel muzea.

muzeum4.jpgExpozici doplňují ve vitrínách vystavená důlní želízka, mlátky, torza žebříků, stolička pro kutajícího horníka či bota dávného havíře. Všechny tyto unikáty pocházejí ze stařin v okolí Krásna a datovány jsou do 16. a 17. století.
Obliba muzea neustále roste. Není tedy divu, že se zvyšuje také počet návštěvníků. V roce 2010 jich sem zavítalo 3100, o rok později to bylo celkem 3400 turistů.
Branou muzea lze projít od března do listopadu. Otevřeno je od středy do neděle (9–12 a 13–17 hodin).

                                                               

 

 

 

 

Tak vypadal důlní záchod.

 Krásno na mapě naleznete ZDE.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Hornické muzeum Krásno