Jdi na obsah Jdi na menu
 

akaple1.jpg

Kaplička v Kamenici u Březové měla štěstí. Ruinu se podařilo přeměnit na krásné duchovní místo.

SOKOLOVSKO – Mnohdy malé, nenápadné památky. Někdy plné lesku, jindy zapomenuté a nahlodané zubem času. Takové jsou kaple a kapličky na Sokolovsku. U cest vítají poutníky, a kdo chce, může u nich najít duchovní spásu. Pro někoho mohou být orientačním bodem nebo místem setkání. Každá je jiná. Má své osobité kouzlo a mnohdy i velice zajímavou historii. Některé jsou velké honosné. I ty malé výklenkové mají ale své opodstatnění a lidé je s láskou opatrují.

Ve fotogalerii vám nabízíme pohled na čtyřicet kaplí a kapliček Sokolovska. Řada z nich má typickou linii stavby. Jsou však i takové, které vás překvapí. Jmenovat můžeme například kapli Nejsvětější trojice na temeni Šibeničního vrchu asi jeden kilometr jihozápadně od města Oloví. Místní lidé ji říkají lávová nebo černá kaplička. Je totiž zhotovená z odpadní strusky z rotavských železáren, která lávu na první pohled také připomíná.

Zajímavý tvar má i kaplička zasvěcená patronce horníků sv. Barboře, která se nachází u areálu báňské záchranné služby ve Vintířově.  K jejímu zhotovení byl použitý kryt ústí větrací jámy číslo 1 z bývalého dolu Jiří v Lomnici. Že se jedná o havířskou kapli, je patrné na první pohled. Nechybí zde totiž symbolika v podobě zkřížených kladívek.

Člověka jistě zaujme i dřevěná kaple u zámečku Favorit u Šindelové. Je vidět z cesty podél zámeckého areálu, který je dnes v soukromém vlastnictví a vstup je sem zakázán. Pozornost si jistě zaslouží také kaple v Chlumu Svaté Maří nebo Kamenici u Březové. Kdysi bývaly tyto stavby zchátralé. Díky zájmu radnic a veřejnosti se však podařilo zbořené kapličky znovu vystavět a navrátit jim patřičnou úctu.
Svůj půvab mají i malé výklenkové kapličky vyzdobené květinami a svatými obrázky. Takové skromné stavbičky vidíme například v Dasnicích, u Hřeben či na poutní cestě směrem od kraslického hřbitova do Sněžné.  

Žalostný pohled je naopak na hrobní kapli pod rozhlednou Hard v Sokolově nebo na kapli u polní cesty v Krajkové. Naprostou ruinou je pak kaplička u hřbitova v Kostelní Bříze. Doufejme, že se tyto stavby někdy dočkají odborného zásahu restaurátora.

akaple3.jpg

Kaplička v Kostelní Bříze je v žalostném stavu. Připomíná zbořeniště.

Lokality, kde se můžeme na Sokolovsku objevit kapličky a kaple: Kamenný Dvůr u Kynšperka nad Ohří, Šabina, Tatrovice, Sklená u Kraslic, Kamenice, Krajková, Krásno, Boučí, Dolní Nivy, Chlum Svaté Maří, Josefov, Kaceřov, Nové Sedlo, Sněžná u Kraslic, Hřebeny, Vintířov, Loket, Sokolov, Krásná u Kraslic, Horní Slavkov, Chotíkov u Kynšperka nad Ohří, Šibeniční vrch u Oloví, Čirá, Počátky na Kraslicku, Libnov u Krajkové, Šindelová, Mezihorská u Jindřichovic, Dasnice, Dolní Hluboká u Krásna, Kostelní Bříza, Ležnice u Horního Slavkova.

 

Náhledy fotografií ze složky Čtyřicet kaplí a kapliček Sokolovska