Jdi na obsah Jdi na menu
 

 exkurze_jeronym3.jpg

 Vůbec první oficiální turistickou exkurzi do dolu Jeroným vedl Michael Rund.

ČISTÁ – Svoji návštěvnickou premiéru si na přelomu září a října odbyl středověký důl Jeroným v zaniklé obci Čistá u Podstrání. Vůbec poprvé sem správci této unikátní hornické památky přivedli skupinky platících turistů, kteří vybaveni helmou, pevnou obuví a čelovkou se silným světlem vstoupili do nitra cínového dolu z 16. století. Během 14 dnů jich bylo 320. Další zájemci o prohlídku si však musejí počkat do května příštího roku. Od 15. října do 15. března tu zimují chránění netopýři a nikdo je nesmí rušit. Vhodný pro vstup není ani duben, a to kvůli ledové vrstvě, která se v Jeronýmu drží ještě dlouho po zimě. Nová návštěvnická sezóna tedy odstartuje v květnu a potrvá opět do poloviny října.

exkurze_jeronym7.jpgVeřejnosti se otevřel takzvaný Horní či Starý Jeroným. Jedná se o část dolu zpřístupněnou od Barochova vstupního portálu. „Trasa pro skupinové prohlídky je dlouhá řádově 240 metrů a v nejhlubším místě se lidé ocitají nějakých 30 metrů pod zemí. Během exkurze mohli spatřit několik bočních komor, malé jezírko, unikátní podzemní most a stopy po ruční práci želízkem a mlátkem nebo začouzené stropy, což znamená, že se tu využívala metoda sázení ohněm. Ta horníkům ulehčovala práci. Je prokázáno, že při jednom sázení ohněm mohli odloupnout až osm centimetrů silnou vrstvu, což je mnohem více, než zvládli ručně,“ vysvětlil Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov, které národní kulturní památku Jeroným spravuje. 

Kdo se velmi pozorně díval, mohl někde na stěnách spatřit netopýra. „V celém komplexu tu každý rok zimuje přibližně 15 netopýrů. Během února se pak vždycky sčítají a podle dosavadních záznamů lze říci, že jich tu stále přibývá. Z toho vyplývá, že zdejší podmínky jsou pro ně velice dobré,“ poznamenal Rund.  

exkurze_jeronym5.jpg

 Důl Jeroným je oblíbené zimoviště chráněných netopýrů. 

Oblast Slavkovského lesa, zvláště pak prostor mezi Horním Slavkovem, Krásnem a Prameny patří k revíru s nejstarší tradicí těžby cínových oblastí v Evropě. A jednou z významných lokalit je právě ložisko Jeroným v Čisté, kde byla ruda s přestávkami těžena od 16. století do konce první světové války. „Původně se myslelo, že se tu nacházel pouze jeden důl, ale ve skutečnosti jich tu bylo asi pět. Ty ale ještě nejsou více méně objeveny. Ano, existují o nich staré zápisy, ale kde přesně bývaly, to zatím nevíme,“ pokrčil rameny ředitel. „Naši předkové v této oblasti zkoušeli cín nejprve rýžovat. Postupně, jak se ale blížili ke stále větším zásobám, zjistili, že by bylo lepší zalézt pod zem, což se nakonec také stalo,“ připomenul z historie Rund. 

 exkurze_jeronym6.jpg

 Hornická památka je plná velkých i malých komor, bočních chodeb a jezírek. 

Důl Jeroným se zatím veřejnosti otevřel pouze z části. Než se ho podaří zpřístupnit celý, uplyne ještě několik let. Jak rychle budou úpravy uvnitř dolu pokračovat, záleží na penězích. Součástí plánu do budoucna je i výstavba vstupní budovy se zázemím.