Jdi na obsah Jdi na menu
 

slavkov1.jpg

Dominantou Horního Slavkova je gotický kostel sv. Jiří.

HORNÍ SLAVKOV – Bohatou historií se může chlubit Horní Slavkov. Město se navíc o své památky velice svědomitě stará, takže se jimi dnes návštěvník může kochat snad na každém kroku. To je samozřejmě nadsázka, která má však při bližším pohledu něco do sebe. Za hlavní dominantu lze považovat pozdně gotický kostel sv. Jiří s vysokou hranolovou věží, odkud je krásný výhled do okolí. Během sezóny je ochoz přístupný a kdo má chuť, může vyšlapat schody a nahlédnout do útrob této nádherné památky. Pozornosti by zde člověku určitě neměl uniknout například důmyslný strojní mechanismus věžních hodin. Zachované střílny ve zdech pak naznačují, že stavba měla pevnostní charakter. U kostela stojí zvonice a ke zdi hřbitova přiléhá barokní děkanství.

Přehlídka památek pokračuje

V historické části města se nachází několik renesančních a gotických staveb. Za zmínku jistě stojí dům Kašpara Pluha pocházející z let 1510 až 1512. Jelikož spadá mezi nejstarší domy v Horním Slavkově, je v zájmu radnice, aby byl zachován jeho historický význam. „Toto městské sídlo Pluhů má architektonicky pročleněné štíty a plasticky zdůrazněný saský portál s portrétními medailonky kontrastující s prostou hmotou stavby. Dům je stavěn velice účelně a vkusně. Klenuté stropy jsou svědkem stavitelského umění gotiky. Vchod zdobí krásný kamenný portál, dílo saských kameníků. Kdysi to bylo jistě honosné a pěkné sídlo, ve kterém žil a pracoval jeden z nejvýznamnějších mužů Horního Slavkova Kašpar Pluh, poslední majitel panství Pluhů,“ prezentuje o památce Městský úřad v Horním Slavkově.
Hned ve vedlejší budově sídlí muzeum. Právě tady se milovník historie dozví o dějinách města vše zásadní. Kromě toho se zde může zeptat, kam by se měl dále vydat. Jistě uslyší o popravišti na Šibeničním vrchu.

slavkov2.jpg

Tak vypadá dnes popraviště na Šibeničním vrchu.

Místo s krvavou minulostí lze objevit severně od Horního Slavkova u cesty ve směru na Bošířany. Kamennou stavbu šibenice ze 16. století tvoří podstava s dveřním otvorem (nad ním je umístěný městský znak) a třemi pilíři. Opodál pak stojí tabulka s poutavým popisem. „V roce 1750 bylo Slavkovu odebráno právo soudit a popravovat, ale ještě v září 1751 byla jako poslední na slavkovském popravišti zbavena života jistá Marie Alžběta Früchtlová z Radošova u Verušiček za vraždu svého muže a služebné.“
Do výčtu památek dále patří starý rudný mlýn na Dlouhé stoce - Seidelhaus, špitální kostel sv. Anny, bývalý zájezdní hostinec U červeného vola  či sousoší Nejsvětější Trojice v Kostelní ulici.
Svůj osobitý ráz má náměstí v Dlouhé ulici tvořené zástavbou ve stylu socialistického realismu. Člověka zde zaujme velký kulturní dům a budova někdejšího hotelu, kde dnes sídlí radnice.

Pluhova dědičná štola

slavkov3.jpgZa městem ve směru na Loket se po levé straně silnice nachází vstupní portál Pluhovy dědičné štoly. Tato technická památka je nepřístupná, avšak lze do ní nahlédnout. Nad vchodem je usazený kamenný památník s údajem, že ražba báňského díla byla zahájena v roce 1539. Štola sloužila k odvodnění přilehlých dolů mezi Horním Slavkovem a Krásnem. Díky informační tabuli se čtenář dozví, že roku 1655 byla celková délka štoly 5920 metrů a její čelba spočívala v hloubce 117 metrů pod zemským povrchem.

                                                              

 

 

 

 

Vstupní portál dědičné štoly.


Horní Slavkov na mapě naleznete ZDE.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Zajímavosti Horního Slavkova