Jdi na obsah Jdi na menu
 

bila_pani1.jpg

Starou štolu si poprvé prohlédly desítky návštěvníků. Foto: M. Polák

CHODOV - Přibližně po dvou letech usilovné práce představil veřejnosti chodovský hornický spolek Solles obnovený portál a okolí štoly Bílá paní u Chodova. Sobotní akce spojené s požehnáním místa se zúčastnily desítky hostů.

Štola je dlouhá zhruba 40 metrů a má výšku maximálně 170 centimetrů, v nejširších místech má kolem 80 centimetrů. Předpokládá se, že se jednalo o průzkumné důlní dílo, které sledovalo křemennou žílu. Skutečný důvod jeho vzniku a doba, kdy bylo vytvořeno, zůstává podle spolku záhadou.

Lidé ze Sollesu za podpory Chodova a těžařské společnosti Sokolovská uhelná zahájili první úpravy štoly poté, kdy vyčistili a zpřístupnili zapomenutou vyhlídku Chodaublick. Ta leží nad štolou nedaleko Chodova na vrchu Liščího kopce, jenž je spojen s místní pověstí o ukrytém pokladu.

Samotná štola je nyní zabezpečena silnou mříží a veřejnosti je nepřístupná. Lze si však prohlédnout zmíněný vstupní portál a okolí, kde je odpočinková lavice se stolem a informační tabule. „Blízko štoly vyvěrá Žabí pramen, chceme zde proto vybudovat studánku, která doplní vyhlídku a štolu,“ popsal další plány spolku jeho předseda Jiří Milt.