Jdi na obsah Jdi na menu
 

nadvori-hradu-hartenberg.jpg

 Nádvoří hradu Hartenberg během roku ožívá řadou zajímavých akcí.

HŘEBENY – V jakémkoli ročním období je možné vyrazit na hrad Hartenberg v Hřebenech. A to i zimě. Výletníkům tak nic nebrání, aby v Sokolově nebo Oloví nasedli na vlak a nechali se dovézt až do stanice v dolní části obce. Odtud pak stačí vyšlápnout kopec a projít branou do hradu. V období od března do října je zde otevřeno denně od 10 do 17 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout nádvoří a zpřístupněnou část velkého paláce. Tady je umístěná expozice o historii Hartenbergu, archeologických výzkumech a dobrovolnických aktivitách. Vstupné činí 30 korun. Děti do 15 let neplatí nic.

hrad-hartenberg.jpgVelkou zajímavostí je kupříkladu bosovaný kvádr, jehož nález dokazuje, že hrad je starší, než se původně předpokládalo. V expozici je také k vidění část románské klenby, odhalená původní malba iluzivního vstupu a řada dalších unikátů.
Sídlo Hartenbergů bylo postaveno ve 12. Století, což ho řadí mezi nejstarší hradní památky v Čechách. Během své dlouholeté historie byl hrad mnohokrát ničen. Největší ránu dostal ve 20. století, kdy především při požáru v roce 1985 utrpěl velké škody. Oheň v prostorách památky vypuknul také v roce 1991. Požár tehdy zlikvidoval krov a vnitřní schodiště hradní věže. Její oprava začala v roce 2005, o dva roky později však byla přerušena pro nedostatek financí. Přednost dostaly práce na hlavním paláci.

Jedno z nejslavnějších období historie hradu je spojeno se jménem velkého básníka Johanna Goethe, který na Hartenbergu pobýval a psal zde jedno ze svých nejznámějších děl – slavné Elegie. V posledních letech je Hartenberg opravován za pomoci místních nadšenců i mezinárodních dobrovolníků z desítek zemí světa. „Už dlouho usilovně pracujeme na rekonstrukci hradu a chceme, aby se toto místo stalo atraktivní pro kreativní lidi, milovníky umění a cestovního ruchu. Současně chceme přimět návštěvníky, aby se zabývali problémy této historické památky,“ prohlašuje kastelán Hartenbergu Bedřich Loos.

Hradní dominanta během roku ožívá četnými aktivitami. Konají se zde mezinárodní divadelní festivaly, dobrovolnické akademie či umělecké kempy. Veřejnost sem vyráží na koncerty, tradiční pálení čarodějnic, Hartenberské strašení či oblíbenou Mikulášskou jízdu.

Za zmínku stojí, že v Hřebenech se od roku 1603 vařilo pivo. Ještě dnes je možné v údolí na cestě od hradu spatřit pozůstatky starého pivovaru. Pěnivý mok se tu přestal vyrábět v roce 1947.

 hrad2.jpg

Takto vypadala etiketa na lahvové pivo ze starého pivovaru Hartenberg.

Video vzniklo v rámci propagační kampaně Za krásami MAS Sokolovsko.

Hrad Hartenberg na mapě naleznete ZDE.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Hrad Hartenberg v Hřebenech