Jdi na obsah Jdi na menu
 

cibulka1.jpg

Moderátor Aleš Cibulka se chystá na výstup na vrchol rozhledny Cibulka.

OLOVÍ – Ani deštivé počasí neodradilo natěšené výletníky, aby se poslední prázdninový den vypravili na slavnostní otevření rozhledny Cibulka u Oloví. Chtěli být u historického okamžiku, kdy se na vrchol věže podívají první návštěvníci. Jelikož stavba ještě nebyla zkolaudovaná, mohli zájemci na Cibulku vystoupat pouze v malých skupinkách a s přilbou na hlavě. Mezi prvními, kdo se pokochal výhledem do krajiny, byl kmotr rozhledny – moderátor Aleš Cibulka.

cibulka4.jpg„Z Cibulky jsem nesmírně nadšený, je nádherná a bylo z ní krásně vidět. Říkali jsme si, že kdykoli pojedeme okolo, mým rodným krajem, tak se na Cibulce určitě zastavíme. Minimálně zkontrolovat, jak se rozhledna má a jestli ji někdo nerozvezl na železo,“ usmíval se Aleš Cibulka, když sestoupal z věže. Kmotr pokřtil rozhlednu stylově, za hlasitého potlesku polil kovovou konstrukci sektem a popřál ji, aby měla co nejvíce návštěvníků. Dalším významným hostem byl farář Petr Fořt, který rozhlednu slavnostně posvětil.

Cibulka stojí na Šibeničním vrchu na kótě 666 metrů, přesně v místě, kde dříve vyhlídková věž již stála. Během 2. světové války ji však stihla zkáza. Oproti původní dřevěné stavbě je nová Cibulka zhotovená z oceli i ze dřeva. Hmotnost konstrukce je 31 250 kilogramů. Vysoká je 26,1 metru a za hezkého počasí je z ní vidět na německý Klingenthal, město Sokolov, Březovou či Zelenou Horu na Chebsku. Pojmenování Cibulka si rozhledna vysloužila pro svůj tvar, vrchní zakulacená část totiž vypadá jako baňatá cibule. Kdo trpí závratěmi a neodváží se až nahoru, může se alespoň rozhlédnout ze 4,5 metru vysokého ochozu.  

 cibulka5.jpg

I přes zamračené počasí bylo možné z rozhledny pořídit pěkné snímky.

cibulka3.jpgMyšlenku na postavení rozhledny už od samého počátku razil projektant Patrik Oravec se svým otcem. „Táta už není mezi námi, ale kdyby dnes Cibulku viděl, byl by pyšný stejně jako já, že se to nakonec skutečně podařilo. Připomenout musím také spolupráci ohromné spousty lidí, kteří tomu věnovali mnoho energie a nespočet volného času. Za to jim patří obrovský dík,“ prohlásil hrdě Oravec.

Jako vzpomínku na slavnostní otevření Cibulky si lidé odnášeli výroční turistickou známku s motivem rozhledny (na snímku vpravo). Zdarma ji dostali ti, co s sebou přinesli opravdovou cibuli.

Stavba vyhlídkové věže vyšla na 5,3 milionu korun. Z toho 3,6 milionu korun činila dotace. Tyto peníze získalo město Oloví z programu Leader Místní akční skupiny Sokolovsko.

 

Náhledy fotografií ze složky Otevření rozhledny Cibulka