Jdi na obsah Jdi na menu
 

skolicka1.jpg

V Porcelánové školičce si děti zkouší dekorovat porcelán.

NOVÁ ROLE - Návštěvnické centrum Thun 1794 v Nové Roli na Karlovarsku bylo skromně otevřeno v roce 2013. Na počátku se jednalo o okruh výrobou, kdy byli klienti vítáni na vstupní vrátnici. V témže období se otevírá v prostorách dekoračního oddělení i Porcelánová školička, jejímž základem jsou lavice a židle ze ZŠ Nová Role spolu s původními dekoračními stoly porcelánky. Již v průběhu roku 2013 navštíví centrum prvních 1250 návštěvníků a od počátku je vidět, že největší radost z centra mají děti a jejich rodiče.

Návštěvnické centrum Thun 1794 a Porcelánová školička - dekorace vlastního výrobku se postupně mění v nový hit v karlovarském regionu. Později se ukazuje, že by bylo vhodné zkvalitnit zázemí pro narůstající počty návštěvníků. To již byl jen malý krůček ke zrodu rozvojové myšlenky pod názvem Porcelánová zastávka-centrum služeb pro turisty, to vzniklo za podpory MMR adaptací prostor bývalé kantýny porcelánky a slavnostně bylo otevřeno již v prosinci roku 2015.

„Nyní po pěti letech nepřetržitého provozu se jedná o cestovatelský zážitek, který si našel své stabilní postavení mezi ostatními produkty industriální turistiky v České republice a střední Evropě a můžeme směle konstatovat, že našich služeb využilo přes 40 tisíc návštěvníků z více než dvaceti zemí světa od Peru až po Thajsko,“ doplňuje informaci k centru průvodce Jaroslav Dolina.  

Celý produkt se stal také významnou naučnou a tvůrčí aktivitou, a to zejména pro školy z Karlovarského kraje, ale pravidelně nás navštěvují školy a studenti z Plzně, Českých Budějovic, Olomouce, Prahy a celé další řady českých měst. Rostoucí zájem v poslední době zaznamenává centrum také od škol ze sousedního Německa, přibližuje mladé návštěvníky centra a školičky Růženka Dolinová koordinátorka Návštěvnického centra Thun 1794.

skolicka3.jpg

Návštěvnické centrum je významným turistickým cílem pro řadu Evropanů, klienti jezdí ze Slovenska, Holandska, Dánska, Francie, Litvy nebo Slovinska, což je takovou drobnou informací, že náš kraj začínají kromě německy a rusky hovořících klientů navštěvovat klienti napříč celou Evropou.  Podíl je v současné době 75 až 80 procent tuzemských klientů a 20 až 25 procent přijíždí ze zahraničí.

Na podporu propagace centra vydává provozovatel Archa Loket z.s.  v úzké spolupráci se společností Thun 1794 a.s. také vlastní noviny pod názvem Express.

Centrum poskytuje průvodcovské služby ve čtyřech základních jazycích v češtině, němčině, ruštině, angličtině k dispozici máme i audio průvodce, který vznikl za podpory státní agentury CzechTourism.  

Po celou dobu provozu centra dochází k neustálému zkvalitňování služeb pro klienty a to především zlepšováním infrastruktury centra. V poslední době byly výrazně inovovány prostory Porcelánové školičky a právě v těchto dnech se dokončuje nová vstupní brána návštěvnického okruhu v prostorách původní vzorkovny. Dle slov generálního ředitele společnosti Vlastimila Argmana se brána zaměří zejména na informace o společnosti Thun 1794 a.s. a na porcelánové tvary.

V nové Roli se porcelán vyrábí od roku 1921, tedy v roce 2021 tomu bude již 100 let a právě zde se podařilo vybudovat prakticky nejmodernější porcelánový závod (fabriku) minimálně v České republice.